Napi trédek : az előttem szólok nagy precizitással jósolgatják mi lesz másnap. Ebbe két okból nem mennék bele : semmi értelme, és a piac bizonytalan. Tulajdonképpen mi van most? A medvepiacnak egy olyan szakasza, ahol az index a követhetőség tűréshatárát átlépte. Majd visszalép. Ez nem azt jelenti, hogy a tőzsde kiszámíthatatlan , mert mindig is az volt. Nem azt jelenti, hogy ez az állapot örökké fog tartani. E mögött semmi más nincs, mint a fő piaci szereplők bizonytalansága. Ez az ok.Miért bizonytalanok a piaci szereplők a folytatást illetően? A medve első szakaszára jellemző - az értékpapírokból történő jelentős tőkekiáramlás -időszakának vége. És jó ideje a második szakasz tart, ahol semmi ok fundamentálisan optimizmusra, de egy következő jelentős tőkekiramlás még nem indult el, és erős a politikai akarat, hogy ne is induljon el még egy jó darabig.A bizonytalanság a felszínt karcolgatva jól látható az index chartokon. Pénteken a behalási pontot átszakította a dow, és onnan feltört. No csak 100 pontot, de az is elég ahhoz, hogy ne legyen szignifikáns egyelőre a pince iránya. Ehhez elég egy hír, semmi más. Hírháború van. Ha 13.00 kor például jön (még kikozmetikázva is) egy eszement rossz adat az usa gazdasági komponenseiről, rá három órára garantáltan lenyilatkoznak usa pénzügyi vagy kormányzati vezetők valami überfrankót, ami megállítja az esést. Nos, ezért bizonytalanok a piaci szereplők. Nem ők az ok valójában, hanem az a hírháború, ami már jó ideje az indexet nem képes megemelni, de képes minden letörési pontot megfogni.
A TA sem működik jól ilyenkor. Kevésbé jól használható. Kevésbé eredményesen. Aki most azt mondja, hétfőn emelkedés lesz, csak arra játszik, hogy túl olcsó lett minden. Mi másra? Magam azért fordítottam az irányon, mert az évtizedes és működő TA rendszerem így jelzett be. Ennek oka van. Megvan a jó oka. Soha, semilyen körülmények közt nem vagyok hajandó eltérni ettől,mert hosszútávon ez az eredményes, az idő ezt bebizonyította. És ha longot jelez, megint fordulok. Azért nem longolok, mert már sokat esett. 16.00 kor senki sem tudta még, hogy az amcsikat a gödörből megint megpróbálják visszarántani, így aztán 16.00-kor shortot zárni (jogos, ha nyerő) longot nyitni viszont egy indokkal történhet csak : vissza kéne tesztelnie a letörési pontot. Erre az égvilágon semmi garancia nincs. Ez hazárdírozás. Nemrég valaki írt a pf fórumán a TA elemzőkről : naponta változtatják a formációkat UTÓLAG, és a szerint jósolgatnak aztán ELŐRE. Ez kérem a lényeg, az illető sok pénzt meg fog spórolni magának, mert ezt már legalább észrevette. Vagy vegyük a médiát : amikor 100 dollár alatt volt az olaj, akkor az a szöveg ment, hogy a 100 dollár felett irracionális az ár, amikor 120 volt már 220 ról beszéltek, a Gazprom szerint 250 dollár is lehet az olaj ára. Csak halkan : ha valaki az olaj árát akarja megjósolni, akkor felesben legalább a dollár indexről is jósolgat. Anélkül ugyanis ez nem megy. Sosem lesz erős dollárnál az olaj 170 usd. Soha. Még ha elfogy, akkor sem.
Bármilyen jelentős olajáremelkedés a dollár gyengülésével párhuzamosan lehetséges csak Ha a Gazprom szerint 250 dollár lesz az olaj ára jövőre, akkor 1.9 -es eur/usd-t feltételez minimum. No ez a jósda. Tömény találtgatás. Az utólag okoskodás pedig mit sem ér. Az előre gondolkodás sem ér SEMMIT, ha azt az ember nem játsza meg. Legfeljebb egy érzés lehet, no eltaláltam, igazam volt. És? Nem mindegy?
Tehát, ha az a kérdés, hogy most mi a jó fene van, és mi lesz, akkor nagyon jól meg kell nézni sok mindent. És a lehető legnagyobb kibírható távra tőzsdézni. Napi szinten lutri. Eg ykcisit megnéztem: mi van most?
A carrysek kimenekültek a pozikból. Nem ma kezdték, több napja tart már és nem csökken az intenzitása. Volt egy felívelő szakasz, amit nem követett index erősödés, tipikus medve sajátosság. Hova áramlik a tőke? Az értékpapírokból folyamatosan kifelé. Az olajból kifelé. Az aranyból kifelé. A nyersanyagokból kifelé. Hova megy? Egyszerű a válasz. Mi drágul? Hát oda. Látjátok nem? 15-20% -al drágább mint 1 hónapja. No mi az? Az usd.
A másik : mi az a startégiai befektetési terület, ahol kötelezően a "már nagyon olcsó" mechanizmusa működhet? Mi esett drasztikusan sokat olyan, amibe bele KELL venni ha olcsó ,és stratégiai befektetési terület? No? Tudjátok nem? Úgy van, az amcsi ingatlanok.
Az ingatlan más világ. Nem tőzsde, mások a szabályok, és a mechanizmusok. Pld. működik az elég olcsó már ...tehát veszek. Joggal. Nem értékpapírok ezek. Kérem tisztelettel, a nagyok már vásárolnak ilyenkor. Jelentős megtisztulási és tulajdonos átrendeződés zajlik az amerikai ingatlanpiacon. Persze ennek az ereménye a szokásos, a középosztály elszegényedése, a gazdagok pedig még gazdagabbak lesznek. Ez a jelentős tőke, mely olcsó USA ingatlanba fektet, támaszt is ad némileg a zuhanó ingatlanáraknak. Angliában ez a folyamat fáziskéséssel de dettó lezajlik, le fog futni. A font drasztikus, drámai gyengülését követően hasonlóképpen élesen fordul egyet vissza, a nevetségesen olcsó angliai ingatlanokba a nagyok már kezdenek csepegtetve beleszállni és ne feledjük, kétszer olyan magas a kamat most Angliában, mint az Usában.
Tehát dollár, és ingatlan. Ide áramlik a tőke. a dollár nagyon figyelemre méltó. A magas infláció elsődleges politikai kérdés, minden rezsim számára a választói kompfortérzete magas prioritással bír. Ha belegondolok,. ...mi is történik? 90-140 dollár olaj be, 140 dodó olaj ki, ingatlanbe be, 1,6 tól usd-be be, ingatlan stagnál, még olcsóbb lesz idővel akkor még erősebb támasz lesz a tőke,mely ilyenkor már vásárol kötelezően, a dolllár elképesztően gyorsan erősödik....szerintem itt van az orrunk előtt hova megy most a tőke.
Mennyire megalapozott és meddig tarthat? Ha a dollár úgy erősödik, hogy közben az indexek nem nőnek, medvepiac van vérfürdőkkel és bizonytalansággal, a dolog eldőlt. Persze aki hamar lép, jól jár. Itt is, ilyenkor is. Amikor az első kamatemelést megszellőztetik, a megfelelő erők már rég dollárban csücsülnek. Aztán ez a ciklus eltart sokáig. Nyilván feltétle, hogy a pénzügyi piramis problémája megoldódjék végre. Azzal, ha a megtakartások (ami van még a lakosságánál) , visszaáramlik a bankokba magas hozam (emelt kamat) reményében, a sok híg pénzt átmenetileg bevonják a rendszerből. És ismét időt nyertek, az öszzeomlás elnapolva...
Forint. Érdekes, néha az az érzésem, hogy néhányan azt hiszik, hazánk a világ közpe, és minden nagybefektető ha valahova , hát ide jön, és forintot vesz, mert azt aztán nagyon megéri...ugyan már...a fundamentumokat nem lehet fenéken rúgni Ideig óráig extrém erős forint is lehet, (ez akár fél év is ilyen folyamatoknál az ideig-óráig), de aztán helyrekerül minden. A nagytőke abban a pillanatban, ha jobb,vagy ugyanilyen befektetési lehetőséget talál (rést a pajzson), megtámadja, innen meg úgy kivonul, ahogy jött. Nyilván belpolitikai akarat is sokat számít abban, hogy a forint még nem szakadt be a pincébe...de eljő ez is. A választások előtt már nagyon kérdéses lesz a forint mesterséges (orosz-ukrán, angol, zsidó, amerikai kormányközeli érdekcsoportok) általi szintentartása. De az erősebb tényező, a nagytőke...csak egy döntés. Naivitás azt hinni, hogy nekik mi vagyunk a világ közepe. Vezényszóra lelépnek. Egyszerre. Borítanak és pápát intenek az ajtóból. Magyarországon nem a fundamentális háttér miatt erős a forint, hanem elsődlegesen a nagytőke átmeneti haánkban tartózkodása sppeklatív céllal, másodsorban az erős mutyi, amivel jelentőseb politikai és gazdasági érdekcsortok lobbiznak a forint összeomlása ellen. De minden csoda három napig tart, ahogy szokták mondani. Megkockáztatom, ahogy a dollár erősödik, mi úgy fogunk egyre gyengébb forintot látni. De ez csak egy érzés, majd kiderül. Nem kell ahhoz még kamatot sem csökkentenie az MNB-nek. Egyébként szerintem nem fog. A forint sírját ásná meg ezzel. Anélkül is jelentős gyengülés várható, olyan szinten, mint most a dollár erősödése. Ugye érdekes? amikor már senki sem hisz a dollárerősödésben, akkor kezdi. Egy ilyen piros függőleges csík inverze zöldben az eur/huf esetén érdekes lenne nem? Elképzelhetelen? Ugyan már...nincs már sok idő vissza. És nem szól előre, hadüzenet nélkül gyengül majd drasztikusan. Ahogy a dollár erősödött.
Indexek... A fentiek után ki milyen jót vár tőlük az ember? Ha Usában kamatemelési ciklus kezdődik (miért ne kezdődhetne? az infláció máris az egekben...a dollár elkezdett erősödni de olyan szinten, ami sokkal erősebb , mint a gyengülési ereje bármikor) a medve harmadik szakasza egy vérfürdőhöz fog hasonlítani. Még a 2006 májusi aljak sincsenek meg. Szerintem az sem állítja majd meg az esést. Majd.
Kína...ugye azt nem annyian tudják itt szűkebb hazánkban, hogy Kínában hogy is néz ki pontosan egy vállalati struktúra irányítása..az államnak megfellebezhetetlen beleszólása van startégiai kérdésekbe. Kínában nagyon sok az államilag kijeölt "szál". Szállítók, vevők, bankok, startégiai posztok...ezek nem a "hatékonyság" okán létrejött szövetségek. Ennek is meglesz a következménye. Kínai lufi pukk a sanszos. És a jüan sem áll jól.Igaz, Kína ha napokig esik, sem tud olyan drámai hatással lenni a világpiacokra mint mondjuk Usa.
P/E elvárások. Érdemes figyelni menet közben, hogy csökken az irracionális elvárásból a föld irányába , le a talajra. A vételi szándék adott, ha egy majdani megemelt P/E értéket várhatóan a cég meghalad. Ha csökkennek a multinacionális cégek felé az elvárások , akkor elindult a megtisztulási folyamat (recesszió).
Régiónk : Usa kapta a pofonokat először, aztán kicsit lecsitult, Anglia kezdte fáziskéséssel kapni a pofonokat, most tobzódnak épp benne, EU most kezdte kapni a pofonokat, a java még hátra van...a régiónk ebből ki fog maradni ugye? Ha ez lefut (és még mindig csak pénzügyi válság van napirenden igazán...) akkor a régiónk kimarad belőle. Mi ugye immunisak vagyunk mindenre....itt nincs munkanélküliség, itt nincs kockázatos hitel, itt nincs fogyasztáscsökkenés, itt nincs ingatlanpiaci keresletvisszaesés, nálunk nincs olyan ingatlanszegmens, ami mellet ha egy erősebbet tapsolunk, már a zajtól összedől (panellakások)...nálunk nincs kormányválság...nálunk minden überfrankó. Igen ha ez igaz, akkor elkerül minket a recesszió. Ha mégsem...milyen állami megrendelést fog kapni a Synergon és egyáltalán...melyik kormány lesz oly kedves hagyni magát meglobbizni (lefizetni)? Melyik hazai - a mezőgazadásggal mindegy hogyan - összefüggő cég fog hevesen az opciós pontjainál röhöncsélni azon, hogy amíg a világ termelése csökken a csökkenő kereslet miatt, ők tízszerezték a nyereségüket? Mol...nem tudom...nem látni? Persze most az a rizsa, hogy az INA meg az OMV miatt ilyen az árfolyam. Kérem...ha valamit megéri megvenni, megveszik.A nagytőke rámozdul. Ezt meg nem veszik.Józan paraszti ésszel : egy Mol befektetés, nagy tőke mozdulhat rá, és igazán szép aljakat produkál....miért nem veszik? Ha egyMol-t nem vesznek, hanem adnak, melyik kispapírtól is várjuk a duplázást? Nem árt a beragadottaknak a földre visszatérni. Bár most már elég késő. 200 feletti econet és 30 feletti phijakszijások reménykednek nap mint nap a csodában. A medvepiac nem hogy nem ért véget, még csak az 1/3- a futott le.És évekig szokott tartani. Okkal.
TA : nagyon zavaróak a rövid és hosszú ellentmondásai. A dow az első nagy tőkekiáramlás végén megprodukált egy medverallihoz hasonló normális korrekciót. A 14200-11400 zakó 61,8 fibójáig szépen elment vissza fel, 13130 környékére. Ahol élesen lefordult. A második nagy zakó, 13100-10800 38,2 % fibója 11700-nál már megvolt.Amiről szintén nagyot fordult. Ha egy zakónak veszem az egész eddigi maxot és mint, akkor 14200-10800 első korrekciós szintje, a 12100. Amit oly sokszor emlegettem. Ezt nem érte el még az index. Továbbra is azt mondom, anélkül nem lesz további (egy éven belül) normális esés. Rángatózás bármikor. Mint ma is pld. És hosszúban van még egy szint 10880 körül, ami ha elesett volna ma, nagyon-nagyon erős bearish jelzés. Ezt szépen és azonnal megmentették. Hosszúban amíg a 10880 nem esik el, nincs vérfürdő. Hosszúban amíg a 12100 nincs meg legalább, nem lesz ereje az eséseknek sem, rövidben viszont kegyetlen durván lefelé áll az index. De a hosszú az erősebb.Fenti megfontolásokból longot nyitni viszont már reális a számomra, de azonnal full short, ha átüti a 10880-at, addig meg lehet imádkozni trenddel szemben, hogy mennyé má...!! A bét is bearish erős jelet kapott ma, az opt is személy szerint...szóval kissé katyvasz, és ez az ami meglátszódik a napi kereskedési adatokat is látva. A TA-ban is visszaköszön a piaci szereplők bizonytalansága. Minél továb tart ez, annál erősebb lesz a trend, amivé majd fajul (folytatódik a zakó, vagy igazi medveralli lesz.)
Logikaliag egyetlen esetet tudok, amikor minden körülményt félretéve vásárolni kezd bárki. Ez az ok : vége lesz a medvepiacnak hamarosan. Ha ezt valak tudja (jó neki), akkor vásároljon. Az a baj, hogy a medve utolsó egyharmada lényegében a teljes közöny, nagyony nyomott árszinteken.
Ja és még ...a távol és közel keleti pénzek (igen sok pénzről van szó) usd -n keresztül vásárolják a különböző amcsi szektorok filléres vállalatait, és a bankok egy részét. Az utlolsó bika legalább 5 évig tatott. Ugye senki sem hiszi, hogy az a ciklus, melyet a részvénypiacokon a medve szóval illetnek (a nemzetközi rendszerben lényegében markáns átrendeződések zajlanak) fél-egy év alatt véget ér....
Most ezeket látom. Hogy ezt mire lehet felhasználni? Ez mindenki magánügye. Ebbe nem szólok bele, és "tanácsot" sem adok. Döntsétek el.