Bárki számára elérhető, bizonyos menüpontok azonban zártak, és csak blogtagoknak elérhetőek. Gondolom sejtitek, melyek azok. Mondjuk így : a megítélésem szerint érdemi információval bíróak zártak. Ez a link az új közös blogba visz :
http://www.dlphkozosblog.eoldal.hu/
2008. február 29., péntek
a kereskedésről...
Az való igaz, hogy a piacon minden irányban lehet kereskedni és abból pénzt keresni vagy veszíteni, de nem biztos, hogy mindkettő egyformán jól megy. Ha kimegyek a tátrába, akkor fölfelé sokkal élvezetesebb mennem mint lefelé sőt ha tehetem, akkor lefelé valamni lanovka szerű képződménnyel jövök, mert utálom a lefelé irányt. Rá kellett jöjjek, hogy a rv-ek esetében sokkal hatékonyabb vagyok mint aljvadász és nekem ez elég. Ez esetben vállalom ezt a minősítést. Másrészről ha olyannak ítélem a helyzetet sokkal könnyebben tudok hátradőlni és távol maradni - nincs kényszeres trade-elési ingerem, mert nem akarok állandóan melózni, ha rossz az idő hát pihenőnapot tartok.
Vakmajomról és az egyéb csodaszakértőkről is van saját véleményem, vannak jó írásaik de általában csak hasbölcseknek tartom őket. Néha napján , ha másért nem hát szórakozásból bele szoktam olvani a csoda elemzéseikbe néha jókat röhögök rajtuk. A héten talán a csaártcenteren volt amikor az egyik nagyszakértő elköszönt, mert el kezdett trédelgetni élesben is és már nem maradt ideje írosgatni.... azt hiszem no comment. hát ennyi röviden.. ez egy másnézőpontú vélemény akart lenni....
Dow naposon
Shortbelépők :
1, 12430 erővel (erővel = nagyobb piros gyertya) átvitele esetén 1 egység short.
2, 4. számmal jelzett piros vonal átvitele esetén még 1 egység short
3, 3. számmal jelzett piros vonal átvitele esetén még 1 egység short
4, 5.számmal jelzett szint átvitele esetén erővel, még 5 egység short
Longbelépők :
1. Vastag zöld csík átvitele esetén 1 egység long (márc 8-tól ez a szint alacsonyabb lesz)
2. 1 , számú zöld vonal átvitele esetén 2 egység long még
3. ferde zöld vonal 2. számmal jelölve átvitele esetén még 1 egység long
4. 03.10-én az erős metszés átvitele esetén még 3 egység long (ennek a véletlennek az előfordulási valószínűsége nagyon csekély, de ha megvalósul, biztosra lehet menni)
12430 nem csak a boll közepe, de a 200 napos mozgó is.
Szerintem hamarosan megkóstolhatja, de hogy átvinné....nem tudom, de nem lesz egyszerű.
Onnantól viszont nem jó a piac a longra a béten sem. Dobni longokat végleg a béten 12073 erővel történő átvitele esetén kell szerintem, addig a sajátomét hagyom (otp).
A devizapiacok "azt mondják", lefelé lesz az irány inkább a köv napokban. De hó vége van. Az meg bezavar.
2008. február 28., csütörtök
A fordításról (irányváltás)
Azzal a szemlélettel, miszerint a tőzsdén "vásárlók" vagyuk, hamar szakítani kell. Ez nem piac. Itt nem csak veszünk azért, hogy drágábban eladjunk. Beszállunk egy irányba. Fel vagy le. Long vagy short. Buy vagy sell. A beszállás nagysága nagyon fontos. Minél megalapozottabb az irány, annál nagyobb lehet a mértéke.
Ha nem adjuk meg magunknak azt a lehetőséget, hogy mindkét irányba tudjunk pozicionálni, akkor fele annyi lehetőségünk lesz, dupla annyi időráfordítással. És megmarad nekünk a vásárlási kényszer, és az aljvadászat. Nem tisztem reklámozni senkit. Nagyon kevés régi tőzsdés publikálót tartok értékesnek. Nagyon keveset. De Vakmajom erről már eleget írt. Tessenek elolvasni, ha nekem nem hisznek, amit az aljvadászatról ír. Nem így hívja, (ez a kifejezés asszem saját találmány) de ha nem tudok shortolni, akkor arra várok, hogy végre longolhassak. És az árcsökkenés óhatatlanul belevisz a vásárlásba, ha már látszólag eleget szakadt az instrumentum. Ha shortolni is tudok, eszembe sem jut szakadások közepette arra várni, mikor lesz elég olcsó már. Hiszen shortolok. Miközben nyerő vagyok, az árfolyam csökken, nyugodtan alszom, és nem ragadok be. Ha a shortot zárom, akkor sem kapkodom el a longot, meg kell várnom ,míg a jelek megérkeznek, és akkor. Hogy épp az árfolyam mennyi, az tökéletesen mindegy. A lényeg, a beszállópontomhoz képest abba az irányba induljon ,amerre beszálltam. És ne szórakozgasson helyette.
A fordítás egy szembenézés. Elfogadása a saját magam ostobaságának, annak, hogy még kapufát sem sikerült rúgnom. Alaposan mellélőttem. Nem arra ment , amerre számítottam. A stopp megvéd a gigabukótól. Hogy jön ide a fordítás? Mint észrevehető, shortból longba sosem fordítok nagyobb egységgel, csak longból shortba. Az indexeknél az egyértelműen így van a legtöbbször. A devizapiacon a direkt részvényárfolyammal haladó instrumentumokat szintén így kezelem. Pld. Gbp/jpy. Ha longolom x egységgel, akkor a fordítása mindig több, mint x egység.
Ennek oka egyszerű. Ha tévedtem, és short irányba nekindul az árfolyam, akkor az a feltétel teljesüljön, hogy valóban jó helyen fordítsak. Ehhez ad segítséget a TA, és annak is a hosszabb időtávos veziója. Ezt sose becsüljétek alá, még a fundamentumok is megtévesztőek (mert hírek semmi más, melyeket kozmetikázni is lehet akárhová), de a hosszútávú TA nem hagy cserben sosem. Csak ki kell ülni. Ezért fontos a poziméret, mert mondjuk pld egy havi chart szerint trédelve nagyon leromolhat a helyzet, de ha kibírod, hogy 3 hónapig rá sem nézel, akkor szép eredményeket lehet elérni. Ha ránézel, megrémülsz, és zársz. Vagy örömmámorodban szintén. És a pozi nem fut ki rendesen. Tehát a short, ha tényleg jó helyen van azért több egység, hogy a tévedésem gyorsan visszajöjjön, a shortirány pedig mindig heves, és nagyerejű. Hangsúlyozom , most rv piacokkal direkt mozgó instrumentumokról vagy indexekről van szó. Más instrumentumoknál ez nincs.
Erre volt is egy példa most a gbp/chf short kapcsán, először 3 egységgel shortoltam, de abból kettőt már visszaadtam, az utolsót kifuttatom, amíg megy. Ezért több gyakran a short fordítás, mint a long tétel.
Az utolsó sarkantyúgyár incorporation.
valaha nagyon régen, a sarkantyúgyárak (manufaktúrák inkább...) bizony jólmenő vállalkozások lehettek és nyilván voltak is. Ment a szekér, nem volt vele gond, az emberek a sarkantyúkat vették mint a cukrot. Persze a szabadversenyes kapitalizmus okán egyre kevesebb sarkantyúgyár lett, azok viszont roppant jól dolgoztak. Hatékonyan, nem volt gond az értékesítéssel. De ugye senki sem szeretne részvényes lenni az utolsó sarkantyúgyárban, noha az adta el a legtöbb sarkantyút az elődei és versenytársai közül.
A Genesis rinyatopikra gondolok a pf-en. Ez egy blődi, semmilyen nulla kommunikációs porta.Magam gutaütést kapnék a sok ostobaságtól, ha komolyan venném. Értelemszerűen nem veszem komolyan, mint ahogy semmit, amit oda írok, vagy ott olvasok. Ellentétben ezzel a hellyel, amit szeretnék úgy megőrizni és olyannak, amilyen most.
Ugyanis a jelenlegi Genesis részvénytulajdonostársaimhoz szólok félve, óvatosan, bár annyira nem is....itt ha valaki ostobaságot ír, azonnal kitörlöm nyomtalanul. Mi változott?
A környezet. Ebben a nemzetközi helyzetben szárnyaló árfolyamra nem számítsatok. Fundamentálisan megalapozott árfolyamtartományban, annak is az alját kóstolgatva fog előrehaladni az árfolyam, ha feltételezem a majdani sikert.
Magam nem szeretnék az utolsó sarkantyúgyárban részvényes lenni, de szívesen birtokoltam volna részvényeket az első 100 autógyár egyikében., a kezdetek kezdetétől.
50 % esély van arra, hogy nem buknak el. Nem? Fifti-fifti. Vigyázzatok, mert ilyen kis közkézzel spekizni is életveszélyes. Ráadásul a mennyiség... mennyivel szeretnétek kiszállni, hogy majd alacsonyabban visszavegyétek? Ha 1000 eladó tétel megjelenik, mindjárt kitör a pánik, és a 30-40 es gigapakkok csak úgy füstölögnek riadtan piacin kiszórva. Nekem sokkal több van mint ezer. Eszembe nem jut megspekizni, kiszállni, visszavenni. Lehetetlen.
Emlékezzetek, minek vettétek meg? S ha az az ok megszűnt létezni, adjátok el.Azonnal.
Egyértelmű, hogy a többség azt hiszi most magában, ez volt itt a reklám helye. És poziból hazabeszélek. Eddgi összesen 1 (azaz egy) hozzászólásom volt Genesisről itt.
Nem is lesz több. De ezt az egyet talán megengedhetem magamnak...nem reklámnak szánom. Felőlem szakadjon be. Nem érdekel. Amíg nem buknak el, tartom a papírt. az biztos.
2008. február 27., szerda
Gátszakadás ezerrel
- Oil már 101,15
- EURUSD bázisképzés után kitört 1,50 fölé.
Oil és EURUSD kéz a kézben fogják erősíteni egymás hatását.
Drágább oil, még gyengébb dodó.
Márpedig 115 körüli olajat látok középtávon.
Ez a folyamat brutálisan nagyon nem jó senkinek sem a világban, de bátran állítom, hogy legkevésbé a jenkiknek.
2008. február 26., kedd
Hitelválság III
http://online.wsj.com/article/SB120398607404892133.html?mod=hpp_us_whats_news&apl=y&r=887335
Szerintetek ez biztató hír?
2. Mint minden héten, most is előkerült egy újabb formája az átláthatatlan pénzügyi struktúráknak, amely óriási veszteségeket fognak okozni. Ezúttal pl. a citi esetében döbbenetes számokról van szó. Bár azt már kezdjük megszokni. És szokás szerint, a bili ezek esetében is akkor borul ki, ha az AMBAC-ot és az MBIA-t leminősítik.
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601103&sid=aFTh5VXP9m0U&refer=news
3. MBIA és AMBAC
A két cég a szabadpiacon a junk bondokénál magasabb kamatra tud csak kölcsönt szerezni.
Az MBIA CDO kitettsége 38mrd, ami max. ennek a felét éri, készpénze kevesebb, mint 6mrd.
Szerintetek hogyan lehetséges, hogy megerősítették az AAA besorolását?
DLPH, még mindig biztos vagy abban, hogy nem lesz egy nagy pukk, napon belüli DOW -20%-kal? Abban ugyan igazad van, hogy az informatika világában gyorsan lehet cselekedni, megvenni az esést, csak éppen az információs társadalomban a híreket nagyon lehet manipulálni. Most pedig éppen ez történik. Letakarták a halottat és a takaró alatt mozgatják a kezét, mintha élne még. De egyszer lehull a lepel.
kész vége feladom..
az elején azt hittem rosszul látok mert a wall-mart , procter és microsoft tartotta
a dow-t a többi 0,0x% plsuz vagy valamekkora minusz...
és jöttek a többiek és elindultak fölfelé...
csak jelzem, hogy frédi és fanni minusz 4-esnél jár... az ambac, mbia egy kicsit ma visszaad a tegnapiból...
lehet, hogy a tech papírokat megfuttatják egy kicsit...
eszem megáll akkoris...
anomáliák..
A menyasszony fel van öltöztetve, de a lába koszos és szőrős. Valami ilyesmi hasonlat
fogalmazódott meg bennem az éjszakai eredményeket látva...
Látszólag nagyot emelkedtek odaát és most aztán húde meghódítjuk a világűrt...
lehetséges ez is de még biztos, hogy lesz egy-kékt sokkoló hír a pü szektorból...
Az látszik, hogy a "fémesek" , olajosok és a tech egy része húzta az igát. Mindenképpen örömteli, hogy
nem egy-két papír teljesítménye van mögötte.
Egy aprócska szépséghiba azonban található: a city, fannie, freddie 1,5% minusz a kitörő optimizmus ellenére. A fannie -nak majdnem sikerült új mélyponton zárnia , egy paraszthajszál választotta l tőle, hogy ott zárjon. Freddie is követi szorgosan ezen az úton.
Mondhatni azt is, hogy erősen kuka esélyesek... a piac lehet magára hagyja ezt a 3 céget, vagy tudnak valamit ami mi nem...
Ezen kívül a jp és a goldman volt még gyengében teljesítő... a főkolomposok...
Mégis az az érzésem, hogy nem lesz tartós az emelkedés, annyira viszont jó volt, hogy a shortosokat kiverje a víz...
eddig jutottam a teázás során amikoris találtam ezt:
http://money.cnn.com/2008/02/25/markets/barr_writedowns.fortune/index.htm?postversion=2008022514
a magyar nyelvű részt nem akartam már kitörölni ezek után...
még 1 kis türelem...
2008. február 25., hétfő
Walkie-talkie írása a sáveltörlésről
(Talán mindenki elfelejtette már, de egy esztendővel ez előtt még kizártnak, és feleslegesnek tartotta a jegybank a sáveltörlést!) Mi volt eddig?
Az euro, forint árfolyamingadozási sáv (+/- 15-% ) 2001 óta élt Magyarországon, 240,01 és 324,7-as érték között mozoghatott elméletileg az euró/forint keresztárfolyam, annélkül hogy a jegybank direkt be kellet volna hogy avatkozzon. 2008 február 26.-tól ez a sáv nincsen érvényben, a forint szabadon ingadozhat.
A csatolt képen látszik hogy a spekulánsokat ez a hír sem hagyta hidegen, mindössze 2 perc leforgása alatt (264,36 ft-258,67 ft) 5,69 ft-t, azaz 2,15%-ot mozdult el a forint árfolyama az euróhoz képest. Ekkora változásra dollár, euro, jen esetén általában több napra lett volna szükség. Ami tisztán látszik hihetetlenül kiszolgáltatott a magyar fizetőeszköz, oda teszik ahova akarják egy szempillantás alatt.
A lépés szükségességét az euro bevezetésével is indokolták. Az elemzők azonban siettek megnyugtatni a devizahitellel rendelkezőket, nincs miért aggódniuk, a forint eddig is a sáv erős oldalán (250 ft környékén) mozgott, és valószínűsítik a további erősödést (azaz még olcsóbb lesz egy euro). Mondták már azt is hogy nem lesz sáveltörlés! Egy kicsi úgy tűnik, mintha mindenkit rá akarnának venni, hogy adja el az euroját, mert később még ennyit sem fog érte kapni.
De mi van ha nem? Hosszútávon az import szinte megfizethetetlenné válik számunkra, a devizahitelek megdrágulnak. A külföldiek számára még olcsóbb lesz az ország, mert 1 euroért több forintot kap majd.
csak úgy...
ftse: rbs +7%, barclays +3%, hsbc +3%, aviva +3%
dax: commerzbank +5%, deutsche bank +3,5%, alianz +3%
és ez nemcsak európai tendencia
talán feldereng valami...
amikor a dow nagyon beesett volna a FED rendkívüli ülésén kamatot csökkentett, amikor a nazi akart elesni akkor gyorsan bedobnak egy "nagy durranás" értékű hírt..
másrészről az AMBAC részben elrettentő példa volt, másrészt láthatóvá kellene válnia, hogy egy idő után nincs tere az esésnek és megjelennek a dögkeselyűk a koncért.
A mentőöv részletei nem ismertek, de biztos vagyok abban, hogy CWF nyomdokaiba lép az ambac... talán nem véletlenül került fel a csárt ... ( szemétdombon kiskakas...)
2008. február 22., péntek
Álhírek a héten
Viszonylag jól hangzana, ha nem olvanánk el ezt:
Component of Retail Sales Year/Year Change
Motor Vehicles and Parts 0.1
Furniture and Home Furnishings 4.3
Electronics and Appliances 1.6
Building Materials 4.8
Food and Beverage 5.7
Clothing 0.1
Genl. Merchandise 2.4
Food Services and Dining Establishments 4.4
Gasoline 23.0
Gondolom nem kell magyarázni még egy óvodásnak sem, hogy egy inflációval fűszerezett recessziós kép tárul elénk. Szóval a 'jó' adat borzalmas.
2. A mai hirtelen DOW felhúzás a végén pedig annak szólt, hogy a bankok megmentik a hitelbiztosítókat, pénzt adnak nekik.
Szvsz ez a vicc kategória. 'A' tartozik 'B'-nek, amit 'C' biztosít. 'A' sajnos nem tud fizetni, ezért 'C'-nek kellene megadnia a tartozást, de mivel neki sincsen pénze, kölcsönkér 'B'-től.
Ezek normálisak?
Tanmese: Spekulánsból befektető
Mit tesz a kezdő spekuláns ha vesz 1 részvényt mert arra spekulál, hogy emelkedni fog? (most nem az imamalom tekerésre gondolok) elkezd vastag pénzköteg lebegni a szeme előtt amit "nyerni" fog, minden pont emelkedésnél gondolatban már a nyerőt számolja, ez az első hiba. Veszteséggel nem nagyon törődik még hisz ez most menni fog felfelé tovább, hisz megvette a papírt, kicsit még motoszkál a fejében de amint emelkedik a papír 1-2%-ot a félelem a múlté, ez a második hiba. Majd hirtelen esésbe vált az árfolyam és már minuszban ücsörög a kedves tulaj (na ez az a pont ahol a fejbeli számológép felmondja a szolgálatot vagy ha még működik is lekicsinyli a bukót) ez a harmadik hiba. És most elérkeztünk a "spekulációs bűnök bűnjéhez" a leátlagoláshoz, mit tesz befektetőnk? (innentől már nem spekulánsnak fogom hívni) igen kitaláltátok rávesz még! Mert ha innen fordul akkor kevesebb emelkedéssel is pluszba kerül, ez a negyedik hiba. Persze papírunk esik tovább és befektetőnk fogadkozik: "ha túl lépi a napi minimumot akkor eladom!!!" természetesen árfolyamunk mint kés a vajon áthalad a napi minimumon is és befektetőnk itt sem stoppol... ez az ötödik hiba. Elővesz egy chartot keres párnapos támaszt és mostantól az a stop szint. Sajnos árfolyamunk makacs és párnap alatt a stop szinthez érkezik, befektetőnk ideges, remeg, izzad a keze az eladás gombon kicsit alászúr az árfolyam a támasznak, de fordulni látszik és emelkedik is 1-2%-ot! Befektetőnk megkönyebbül, kifúja magát és visszatér a szívverése is, újra életre kel a fejébe épített számológép ami inverz módon most már a veszteség csökkenését számolja és megint jön a kisörög "vegyünk még rá hisz megint elindult az árfolyam felfelé, tuti üzlet nem lehet kihagyni!" ez a hatodik hiba. Másnap persze gap down támasznak annyi, befektetőnk meredten bámulja a zuhanó árfolyamot nem érti mi történik. Fejében a számológép még rúg egyet utoljára és kilöki a teljes veszteséget. "Az nem létezik, hogy én ennyi bukóval szálljak ki!" mondattal válaszol a befektető az eladást sürgető saját gondolataira, néha néha hangosan is elismétli magának az árfolyam esését látván. Innentől csak kuka utas a kedves befektető azt tesz vele a piac amit akar: megrágja, lenyeli, megemészti majd pár év vagy hónap után kiszarja (elnézést ezt a vulgáris hasonlatot nem tudtam kihagyni). És ha a kedves olvasó csak egy kicsit is magáénak érzi ezt a szomorú történetet és le tudja vonni belőle -egyedül- a tanulságokat (igen mivel ez 1 tan mese van benne, nem is egy hanem több) akkor már megértem gépelnem, ha pedig erre sem képes akkor semmi keresnivalója a tőzsdén spekulánsként!
Fázisok
Emberünk nem tudja mi hogy van, fogalma sincs semmiről de nagyon lelkes és tudnivágyó
Azért belekóstol egy-egy vastag poziba, csak az íze kedvéért, később erősen megbánja, de az még odébb van
2. fázis :
Emberünk azt hiszi tudja, hogy mit kéne tennie. Tenné is , de valami teljesen mást csinál, utólag folyamatosan megbánja, és nem érti, miért nem azt teszi, amiről azt hiszi, tennie kéne.
3. fázis.
Emberünk gigabukókkal a háta mögött rájön végre, mit is kéne tennie valójában és hogyan. Ráébred, eddig még amiről hitte is , hogy tennie kéne, de valójában nem azt kéne, azt sem tette, pedig minduntalan elhatározta. Nagyon gyáva, de csinája tovább . Csak épp most sem azt, amit elhatározott, ennek okát továbbra sem érti.
4. fázis.
Emberünk anyagilag mélyen a béka segge alatt, immáron tudva mit kéne tennie, elhatározza, hogy azt is teszi, nen érdekli semmi más. ennek ellenére gyakran nem azt teszi. Ennek okát már nem is firtatja, úgysem jön rá.
5. Fázis.
Emberünk tudva mit kell tennie, minden esetben azt is teszi. Nem érdekli a világon semmi. Megszűnt a pénz körülötte, megszűnt az, hogy ez a pénzről szól. Számára már nem. Ez egy unalmas kubikosmunka. Mint egy gép melózik. De már hiába dagad a számlája nem töli el örömmel. Inkább azt nem érti, hogy a fenébe lehet,hogy a kezdetektől nem ezt tette. Pedig olyan egyszerű. Csak csinálni kell. Emberünk rájön, azt a boldogságot sosem kapja meg amire vágyott, mert most, hogy már pénze is van ebből, nem tud neki örülni. A trédelése egy mechanikus gépi munka, a megszerzett pénz feletti öröm nem létezik, csak a sikeres trédek utáni pár perces jó érzés.
És végre pontosan tudja, ha ez a pénzről szólna, nem tudná csinálni amit kell. Ezért nem tudta eddig, ezért tért el örökösen attól, amit elhatározott.
Kedves olvasó... te éppen hol tartasz? :)))
senki sem tökéletes...
azt hiszem nyílik a kukatető...
érdemes végigszambázni a főbb ázsiai piacok indexeinek csártját... mondjuk azt, hogy megteszteltük az igencsak eső csati felső vonalát... és onan folyamatosan visszapattogtak, ez nem sok jóval kecsegtet, ekkora pénzéhségben, ekkora esés után és nem bír felpattanni , gyanúsan kuka lesz ebből.
Egy kivétel van a csi amit már egyszer megmentettek a cápáktól, de most megint ottan vannak, ha 4500 környékén átesnek akkor a korábbi évek zászlóshajója titanicba megy át... érdemes elgondolkodni a kínai befektetésen asszocializálódott analfabéta pénzsóvár trógereknek, hogy az óriáskerék forog tovább...
Másrészről tegnap is megfigyelhető volt, hogy az S&P-n belül csak egy egy fecske maradt fennt, szinte végigadtak mindent. - ez nem túl jó a jövőre nézve.
Szintén nem mellékesen újból rácsodálkoztam a büfésre... mi a francot akar az???? még csak most jöhet a java..... lássuk be nem hülye az öreg...
( sajnos nem sikerül képet felraknom továbbra sem...) , de elmondom, hogy az ambac részvényeinek az ára kb nyolcadára esett nyár óta. Azt hiszem itt már nulla a kockázat a beszállóra, pláne úgy, hogy a cégből a szaron kívül minden mást elvenne... szemétdombon mindig van kiskakas....
az elmúlt hét eseményeit figyelembe véve a piac inkább esni szeretne, de láthatatlan szálak ezrei igyekeznek megtartani azt... kérdés milyen sikerrel????
2008. február 21., csütörtök
OTP kontracsárt Kanyisznak
De induljunk el a jelenlegi helyzetből.
2008. február 20., szerda
nyugi ez is lehetséges
OTP friss
A papírral kapcsolatban semmi jót nem tudok mondani.
Szó szerint kb. 1000 pontos esés vár a papírra.
A citromsárga ékből kiesett, abba csak kanóccal bírt beleszúrni, relatív erejét az mutatná, ha gyertyatesttel tudna visszatörni bele. Akkor visszamehetne 8150-re az 50 napos MA-hoz.
Mivel kiesett a citromsárga ékből, mindképp a narancssárga aljig várható, melynek értéke 6400-6500 körül van. Csak idő kérdése mindez. Itt van az újabb atombiztos SWING vételi pont.
2008. február 19., kedd
Pénzügyi katasztrófa? II. rész
Na de kezdjük az aktuális témával.
A legújabb elképzelést, már nem is lehet mentő tervnek titulálni, inkább tűzoltásnak. Korábban már volt szó róla, hogy W. Buffet felajánlotta, átveszi a hitelbiztosítók azon részét, amely nem a CDO-kat biztosítja (=CDS), vagyis az egyelőre biztosnak tűnő 'municipal bond' biztosításokat. A biztosítók próbálnak ellenállni. De büfi bácsi nem arról híres, hogy ostoba terveket szövöget, úgyhogy beleszólt a politika is és a hitelbiztosítók kaptak egy hetet New York kormányzójától, találjanak ki valamit vagy jön a szétválasztás hatlami szóval. Erre azért van szükség a kormányzat részéről, mert a CDS piacnál sokkal fontosabb és nagyobb 'municipal bond' piac is befagyni látszik, a kamatok döbbenetes mértékben emelkednek, a helyzet tarthatatlan.
A szétválasztás eredménye pedig az, hogy a bankok saját becslések szerint újabb 200 mrd-t írhatnak le.
Ha ezt megfűszerezzük még egy kis recessziós adattal (gondolom jönni fog lassan), akkor úgy tippelném a DLPH által írt erős támasz szintek erős ostrom alá fognak kerülni. Mondjuk egy hónapon belül.
De ettől még nem lesz pénzügyi katasztrófa.
Akkor mitől lehet? Itt van csupán 2 ok.
1. Azt becsülik, ha az ingatlanárak a tavalyi 8-10%-os esés után az elkövetkező 1-2 évben még 10-20%-ot esnek (azaz összesen 20-30%-ot) , akkor 10 milió (!) oyan háztartás lesz, ahol a felvett kölcsön értéke nagyobb lesz, mint az ingatlan értéke. Vagyis a tulaj elküldi a banknak a kulcsot postán és elköltözik. De legalábbis megteheti, ha gondolja. Ez 1000-2000 milliárd(!) kárt okozhat a bankrendszernek. Ugye ez azonnali összeomlást jelentene. Az ingatlanárak ilyen mértékű esésének pedig óriási esélye van, a sok kilakoltatás miatt hegyekben állnak az eladandó lakások, de a vevők egyre kevesebben vannak a piacon.
2. CDS piac, amit pár éve büfi bácsi is időzített bombának nevezett. A nagysága 45 ezer milliárd USD, ami 2000-ben még csak 800 mrd volt. Vagyis az USA tőzsde kapitalizációjának kb. kétszerese. Ennek a piacnak a részletes vizsgálata legyen az elemzők dolga, de annyi tudható, hogy szinte követhetetlen ki-kit bitosít és a biztosító mennyire megbízható. Csupán egy példa a General Motors, amihez 1000 mrd CDS köthető, holott a GM piaci kapitalizációja 15 milliárd. Vagyis ha GM bukik, akkor a bankszektor becsődöl.
Ha ennek az egész CDS piacnak csupán 1%-val lesz gond, akkor az kb. 500 mrd dollár veszteséget jelent.
Ugye senki sem gondolja komolyan, hogy ekkora összegeknél van mentő kéz?
Vagyis egy van: az USA bankrendszer államosítása.
Az eredeti másodlagos jelzálog válságot meg sem említettem már, hol vagyunk már attól, holott az abból fakadó veszteségek legalább felét még le sem írták a bankok.
A recesszió hatásai szintén nem kerültek említésre.
Még valami, ami hirtelen eszembe jutott. Az OTP most vált meg a biztosítási üzletágától és jó kis pénzt zsebelt be érte. Mit is mondott Csányi? Felkészülve várjuk a hitelválság terjedését vagy valami hasonlót, pontosan nem tudom. Ezt persze mindenki úgy értelmezte, hogy újabb, a válság miatt olcsóvá lett felvásárlási célpontokat keresnek. Ebben persze sok igazság van.
De nem úgy értette vajon, hogy készpénzzel felvértezve várják az eseményeket? Én ezt is kihallottam a szavaiból.
Bár lehet, rosszul van hangolva a fülem.
no commnet a mai napra
Az igazán szép lenne ha napon belül megfordítanák, mint ahogy próbálkoznak is evvel.
Aki nincs poziban az örülhet és szedje az igét, mert ez most igazi totó.
Jó tanulást.
2008. február 18., hétfő
Genesis részvény TA chart
gondoltam bemásolom...
A keresztanyák országa
Publikál külföldön és itthon. Nemrégiben jelent meg cikke a Financial Timesban és a Népszavában. Utóbbi írása a következõ mondattal zárul: „Elõbb-utóbb valami vagy bedõl, vagy megdõl.” Nem éppen optimista, egyebek mellett azt állítja: 2025 elõtt aligha lesz eurója Magyarországnak.
Róna Péter (1942) 1956-ban emigrált. Előbb a Pennsylvania Egyetemen (1964), majd Oxfordban szerez gazdaságtörténészi diplomát (1966). 1969-től egy washingtoni ügyvédi irodában dolgozik, majd a kereskedelmi minisztérium úgynevezett közvetlen külföldi befektetések osztályának jogtanácsosa. 1971-től a Schroders Bank munkatársa, 1986-tól 1990-ig a J. Henry Schroder Bank & Trust Co. elnök-vezérigazgatója. 1990 és 2004 között a magyarországi befektetésekkel foglalkozó Első Magyar Alapítvány elnök-vezérigazgatója.
Mi az a valami, ami vagy bedõl, vagy megdõl?Vagy bedõl a gazdaság, vagy megdõl a jelenlegi gazdasági modell.Mit takar önnél az, hogy bedõl a gazdaság?Amikor odáig fajul a helyzet, hogy Magyarország nem kap hitelt, és fizetésképtelenné válik.A jelenleginél nehezebb helyzeteket is túlélt az állam. Ráadásul most – a megszorítások következtében – javulóban a költségvetési egyensúly.Átmenetileg. Ugyanis a rendszerváltás óta regnált kormányok egyike sem volt képes érdemben tenni az országot sújtó legnagyobb tehertétel, az inaktivitás ellen. Magyarország 1990 körül elvesztett – visszafogott becslések szerint – 1 millió 200 ezer munkahelyet. Az EU-ban a munkavállaló korúak, vagyis a 14–65 életév közöttiek 70,9 százaléka van állásban, Magyarországon mindössze 54 százalék az arány. A különbség egymillió munkahely.A KSH szerint 1991–92 óta mindössze 3,9 millió magyar dolgozik. Legalábbis hivatalosan. Feketén viszont további százezrek, ha nem milliók. Megvan a különbség.Csakhogy aki fusizik, az nem fizet közterhet, viszont felveszi a segélyeket.Többségük nem tehet mást. Örül, ha illegálisan, minimálbérnél kevesebbért kap munkát, és este jut kenyérre a családnak, netán neki magának is egy felesre. Õk nem csalók, hanem sarokba szorított szerencsétlenek.Így igaz. Tegyük hozzá: ha a munkáltató hivatalosan foglalkoztatná őket, becsukhatná a boltot, mert a pluszterheket nem tudná kitermelni.A többi exszocialista ország képes volt visszaemelni a legális gazdaságba a rendszerváltás idején munkanélkülivé lett embereket?Miközben Magyarország az utóbbi 15 évben mindössze 75 ezer főt emelt vissza az 1,2 millióból, tehát statisztikailag szinte semmit, a többi volt szocialista állam 40-60-70 százalékot.
Miben vagyunk gyengébbek a cseheknél, a szlovákoknál, a lengyeleknél?A magyar munkaerő képzetlenebb mindnél: a teljes „munkaerő-állomány” csaknem felének nincs piacképes képzettsége.Sok jó szakmunkás kellene, esztergályos, vízvezeték-szerelő?És rengeteg középszintű, 5-10-15 ember tevékenységéért felelős vezető: gyárba műszakvezető, bankba osztályvezető. Óriási hiány van belőlük. Ma a multik maguk képzik középkádereiket, ahelyett hogy az iskolák „állítanák elő” ezt a réteget. Az ELTE Jogi Karának szenátusában tagtársam a T-Com jogi osztályának a vezetője. Panaszkodik: az egyetemet nem érdekli, milyen szaktudású diplomásra van kereslet.Miért nem alkalmazkodik az oktatás a gazdaság igényeihez?Mert a magyar társadalom és politika abban a tévhitben él, hogy oktatásunk színvonala megfelel a kor követelményeinek. Oktatásunk persze pont olyan, mint maga az ország. Fejlett államokban a rendszer intézményesen garantál szociális, kulturális, polgári és egyéb jogokat. És hogyan intéződnek az ügyek nálunk? Az emberek a kapcsolatrendszerük révén próbálják érvényesíteni az érdekeiket. Itt abba nőtt bele a polgár, hogy ha valamit el akar érni, nem az az első kérdése, mit tudok, hanem az, hogy kit ismerek.Ne tanulj, fiam, hanem netvörköt építs?Úgy. A magyar ember élete gyakorlatilag kapcsolatrendszere megszervezéséből áll. Természetesen a gazdaság sem különb. Ezért írtam: meg kell dőlnie. Pécsett az egyetem gazdasági tanácsának vagyok az alelnöke. Tudja, mi történik, ha nézetkülönbség támad a karok között? Mindenki rohan Pestre a szakállamtitkárhoz. Aki persze nem magával a problémával foglalkozik, hanem a minisztérium kapcsolati hálójának karbantartásával. Döbbenetes. És ez megy mindenütt. Hozok egy saját példát. Sokáig éltem Amerikában, amikor hazatelepültem, honosítani kívántam a jogosítványomat. Kaposváron lakom, van ott egy kis birtokom, bementem a helyi okmányirodába, és átnyújtottam az ügyintézőnek a New York-i jogsimat, hogy szeretnék egy magyart is. Azt a választ kaptam, hogy nem tud segíteni, tegyem le itthon is a vizsgát. De hát, hölgyem – szólok én –, létezik egy államközi megállapodás az USA és Magyarország között, tessék, itt a weboldal címe, csak rá kell kattintani... „Lesz szíves odébb állni, ne szórakozzon velem, hosszú a sor, ismétlem, tegye le azt a vizsgát.” Mesélem otthon a lovászlánynak, mi történt...Lovászlánynak?Lovászlánynak. Szeretek lovagolni... Na, szóval mondja nekem a lovászlány, hogy a hivatalban dolgozik a keresztanyja, megkérdezi tőle, mit lehet tenni. A keresztanya el is intézte, hogy az okmányiroda vezetője útbaigazítást kérjen Budapesttől. Budapest pedig elmagyarázta neki, hogy igazam van, mire szépen megkaptam a magyar jogosítványt.Kár, hogy nincs mindenkinek lovászlánya.Valamilyen lovászlánya szinte mindenkinek van – és az ismerős ismerősének az ismerőse elintéz valamit, ami egyébként járna. A magyar politika is lovászlányok játéka: kizárólag kapcsolatrendszerben gondolkodik. Ezért vélem úgy, hogy visszavonhatatlanul megbukott. Sajnos hiányzik az a szellemi infrastruktúra, amely visszaterelné a helyes útra a politikusokat. Nincs, aki kiigazítson, nincs, aki azt mondaná, hogy nagy marhaság, amit most csinálsz, miniszterelnök úr.
A tudomány dolga volna a kiigazítás?Persze. A legjobb példa az euró bevezetése körüli hajcihõ. A Financial Timesban is megírtam: a politikusok elhitették egész Magyarországgal, hogy érdekünk az euró mielõbbi bevezetése. Kormánypártok és ellenzék, valamint mind a hat nagy magyar egyetem gazdasági tanszéke és persze a Magyar Nemzeti Bank is lelkesen részt vesz az euró körüli mítoszépítésben.Miért lenne mítosz? Nem érdekünk teljesíteni a maastrichti kritériumokat: csökkenteni az inflációt, a költségvetési és az államháztartási hiányt?Nobel-díjas közgazdászok már a hatvanas években kidolgozták a valutaövezethez csatlakozás szakirodalmát. Beszélnek úgynevezett nominálkonvergenciáról – ezek az ön által is említett kritériumok – és reálkonvergenciáról. Utóbbin azt értjük, hogy a csatlakozni kívánó ország gazdasága, munkaerõpiaca, jogrendszere felzárkózzék a valutaövezet struktúrájához.Tudtommal Brüszszel „csupán” azt követeli meg, hogy csökkenjen a hiány, mérséklõdjék az infláció.Tévedés. Brüsszel nyolc éve szajkózza, hogy a gazdaság felzárkózása – tehát a reálkonvergencia – nélkül nem enged be minket az euróövezetbe. A magyar GDP, vagyis az egy fõre jutó nemzeti össztermék az uniós átlag mindössze 53 százaléka: egy átlag magyar feleannyi értéket állít elõ, mint mondjuk egy berlini. A mai napig virulnak nálunk a szocializmus gazdasági mechanizmusai, csak rájuk ragasztottuk a piacgazdaság címkéjét. A magyar GDP jelentõs részét a multik termelik. Tõlük eltekintve a magyar gazdaság gyakorlatilag az, ami volt. Politikusaink arról szónokolnak, hogy 3 százalék alá kell szorítani az inflációt, miközben a felzárkózás folyamata önmagában plusz évi 2-3 százalék pénzromlást generál.Vagyis ha teljesítjük a maastrichti feltételeket, lemondunk a felzárkózásról, következésképpen nem lesz eurónk. Viszont ha nem teljesítjük, akkor meg azért nem lesz eurónk. Ez nem hangzik jól.Nem.Mi van, ha csatlakozunk az eurózónához, és a közösségi valutával a zsebünkben próbáljuk közelíteni az EU-átlagot?Úgy járnánk, mint a németek az újraegyesítéssel: a nyugatnémet gazdaság kis híján belerokkant a keletnémetek „befogadásába”, a „demokratikus” márka egy az egyben való átváltásába. Ráadásul bennünket nem fog megmenteni a „gazdag nyugati testvér”.Az uniós valuta nemcsak gazdasági, hanem politikai, lélektani kérdés is. Brüsszel megteheti, hogy nem ad eurót, miután bevitt minket az EU-ba, és multijai elfoglalták az új csatlakozók által kínált piacot?Meg is teszi. Mert ismeri a német példát, és tudja, hogy annak idején a görög és a portugál gazdaságnak is ártott a korai euró. Addig magyarázza, amíg meg nem értjük: „Méreg nektek az euró! Ha felkészületlenül vezetitek be, leáll a felzárkózás, és kezelhetetlen társadalmi feszültségek gerjednek, ami már az egész unióra kihat. Ebbõl nem kérünk, és te se kérj.”
Ön szerint mikor lesz eurónk?Az európai jegybank idén publikált tanulmánya 2025-re várja, hogy a magyarok, a csehek, a szlovákok és a lengyelek „megérnek” a közös valutára.
2025?2025. Ha egyáltalán.Mikorra várja, hogy a magyar gazdaság bedõl, vagyis fizetésképtelenné válik?Öt éven belül. A napokban bejelentett 1 százalékos GDP-növekedés az EU legalacsonyabbja, ráadásul az infláció rosszabb még a vártnál is. Ezek azt mutatják, hogy a termelés növekedéséhez szükséges képzett munkaerõ kimerült, a fogyasztásra alapozott növekedés pedig a megszorítások következtében beszûkült.Na de, most jön 7000 milliárd forint az EU-tól az Új Magyarország Fejlesztési Tervre.Sok pénz, amelyet a politika szétszór majd a kapcsolati hálók mentén, bármelyik oldal van is hatalmon. Lesz egy enyhe „jóérzési periódus” 2009-ben, kell az a választások elõtt, de amikor a pénz elúszik, nincs tovább – a gazdaság növekedéséhez szükséges tényezõket az Új Magyarország Fejlesztési Terv sem építi fel.Mi jön a bedõlés után?A jelenlegi gazdasági, kulturális, szellemi, oktatási, politikai elit végképp elveszíti hitelességét, eltûnik a színrõl, s jön az új elit.Honnan?Európából.Keresztes lovagok 2.?Akár... Az EU hatalomra segíti majd azt a társaságot, amely hûségesen végrehajtja Brüsszel utasításait.Már a jelenlegi kormányt is EU-szolgalelkûséggel vádolja a jobboldal.Sajnos alaptalanul. Brüsszel megmondja, mit kellene tennünk, s mi nem hallgatunk rá. Kiváló barátom, Romano Prodi olasz kormányfõ – én voltam az esküvõi tanúja – meséli nekem, ahányszor csak találkozunk, hogy a magyarok mindig mindent jobban tudnak, és mennek a maguk feje után. Nehéz velünk."
csak úgy
"A tőzsdei kereskedés utolsó óráiban újabb a külföldi bankszektorból érkező rémhírekről értesülhettek a befektetők.
A Goldman Sachs bejelentette: a kiegyenlítetlen tőkeáttételes hiteleikből 148 milliárd dolláros veszteségre számíthatnak. A hangulatot fokozta, az American International Group (AIG) bejelentése miszerint könyvelési hibákat fedeztek fel egy ellenőrzés során az elszámolásukban. Nem csoda hát hogy a bankszektor mélyrepülésbe kezdett az USA-ban délután."
link: http://www.trendlines.hu/2008/02/12/mi-tortent-tegnap/
Nos, szeréyn véleményem szerint a recesszió egy nagy elterelő hadművelet, ettl rendesen lehet flni , hónapokat lehet róla beszélni. Az igazi fő gond az, hogy a bankok vannak ramaty helyzetben, sokkal rosszabban mint azt publikálják.
Azt hiszem február vége a határidő, amíg minden pénzintézetnek számot kell adnia mennyi is az annyi. Tehát most szépítenek mindent amit csak lehet, .. ha ennek ellenére nem jön össze a plasztikai sebészet , na akkor lesz nemulass, addig a nagyobb esés és értékcsökkenés lehetőségét minden erővel meg kell akadályozni. Ideges piacon nincsenek reális árazások....
Még egy kutya érdekes dolog: miközben tavaly odatette magát az összes alapanyagár az emelkedésre, nem beszélve az élelmiszerekről, az amcsiknál úgy tűnik semmi jele inflációs nyomásnak ( komolyabbnak!!!) , valamit nagyon jól csinálnak.....
2008. február 17., vasárnap
Pszichológiai grafikon:)
Bulvársajtó
No. Nézzük. Mi az amit tudunk? Tudjuk, hogy a napos dow charton a boll. szalagok fele erős támasz vagy épp ellenállás, ki honnan igyekszik közelíteni felé. Tudjuk, hogy választási év van az usában. Tudjuk, hogy egyszer már hathatósan megmentették a piacokat. Ezt részletesen is elmondom : azon az ominózus napon , amikor a dow a 11400 körüli alsóhangon is katasztrófálisnak nevezhető szintet viharosan, keridőn kívül elérte, a FED azonnal rendkívüli kamatcsökkentést jelentett be és hajtott végre. Előtte 2-3 órával elkezdett egyik pillanatról a másikra váratlanul klasszikus fordulós alakzat formálódni a meghatározó indexekben, de legelsősorban is a dow-ban. Még némi magyarázat, sokan tudják ezt az olvasók közül, de hátha nem mindenki.... miért is kényes ügy (finoman szólva) egy történelmi támasz elesése pánikban? Sok oka van. Elsősorban is azért, mert onnan felbeszélni a piacokat annyival nehezebb, amennyivel beszakadtak szegények. És onnantól már kőkemény ellenállásként funkcionál , onnantól a bűvös határ átlépésétől automatikus eladásoengerek generálódnak, shortol a fél világ, a másik meg nézi, amint a papírjai elértéktelenednek. Eladások tömkelege veszi kezdetét, és mire lenyugszik a történet, egy alacsonyabb energiaszinten konszolidálódik, és jó esetben sávozik a piac egy széles skálán, rossz esetben néhány hónap pihi után szakad tovább mint az eső abban az időben, mely időszak a "Vízözön" néven híresült el később...
Mit tudunk még? Tudjuk, hogy a jelenlegi fundamentális környezet és szentiment ezen az energiaszinten tudja és tudta tartani a piacokat. Tudjuk, hogy a carry traderek pozícióból való szabadulása messze nem éri el azt a szintet most, ami indokolná a 11400 visszatesztjét. Tudjuk, hogy ha nem, vagy csak utólag lépnek a carrysek, az nem komoly. Mit tudunk továbbá?
Tudjuk, hogy ilyen jellegű pénzügyi válság, mely a való életben ily módon csapódott le, még nem volt ezidáig. Tudjuk, hogy usa egy nagyon agresszív kamatcsökkentési pálya közepén tart most, hevessége, mértéke szembetűnő. Tudjuk, hogy minden elérhető eszközzel meg akarják akadályozni a globális világpiaci összeomlást. 11400 alatt a dow egy olyan szintre kerülne, mely visszarendeződési szinten utoljára már nagyon-nagyon rég volt. Tudjuk, hogy hiába állnak hulló kések alá hatalmas olajpénzek, főleg a pénzügyi szektort megszeretgetve....ha bizonyos meghatározó technikai szitek elesnek, angolosan távoznak a vevőoldalról, szépen kivárva azt, hogy egy újabb mélypontról vásárolják fel az usa cégeket.
Nézzük.. mi várható? Kijelentem, hogy addig, míg a pénzügyi válság nem eszkalálódik egy tisztességeset, amíg nem hódít meg kontinenseket , amíg nem épül be az elsődleges jelzálogpiacba, amíg nagybankok tömege nem megy csődbe, amíg a reálszférában nem látunk kimutatható jeleket a válság következményeiről .... addig itt , ezen a szinten lesz a totoja.
Ez mondjuk egy elég széles szint. Havi szinten végiggondolva, azt állítom, szükséges a nemzetközi porondon, a jelen problémákon kívül más, súlyos probléma, akár új, akár a meglévőek következményei, akkor valóban további hatalmas szakadások várhatóak. De addig nem. Heti szinten végiggondolva, van itt egy 12320, ami nem mellékes....Ha elesik, 150-250 pontot megy adow, megérintheti a boll szalag alját is. Most megint megy a riadalom, most megint mindenki elkönyvelte, ennyi volt, tovább szakad az ég alja is.
Szerintem meg nem. Szerintem az van , amit fent írtam, amíg egy alacsonyabb energiaszintre nem kerülünk, az otp nem fogja a 6800-at áttörni lefelé, addig itt nem lesz megint vérvörös minden. Aztán ...ne felejtsük el....ha ez a depresszió nem hoz elegendő eredményt az esésben, megindul megint a piac felfelé, de akkor már erősebben. Ha nem megy le tovább, megy majd felfelé. És szerintem , ha a következő hetekben megmaradnak az árfolyamok , nem szakadnak tovább még mélyebb minimumpontokat ütve, akkor az ATH visszatesztje lóg a levegőben (de legalábbis szép kis bikafuttatás) , utóbbit tartom sanszosabbnak, mielőtt véglegesen hatalmasat bezakózik az ég alja is.
Ugyanis szerintem be fog. De hogy miért, mikor , minek, az egy következő egész estét betöltő firkálmány lenne, nem szeretnék erről írni. De ne feledjük : ki kell feszíteni rendesen azt az íjat, hogy a nyílvessző elég erővel tudjon déli irányban suhanni.
Szerintem nem szabad rövid távú pozikat felvenni. Szerintem nem szabad betojni, míg ezen az energiaszinten vagyunk. Végül : azonnali hatállyal full shortba kell lépni, ha a "történelmi " mélypontokat az indexek elkezdik ostromolni, pontosabban abban a pillanatban, hogy forgalommal átvitték, kaszálás....shortosok fognak hatalmasakat kaszálni.
Addig...türelem. Nem eszik olyan forrón.
2008. február 16., szombat
két hét
Arany: kiütött a túl szorosan elhelyezett stop, de nem baj mert azóta is csak le-fel.
EUR/USD szerencsémre, vagy pechemre (most + lennék) nem volt időm vele foglalkozni, nem szálltam be, de zavaros is lett a kép, kiesett a grafikonomból, és nagyon nem egyértelműen mozog azóta sem.
DOW, CAC shortot megugráskor részben visszavettem, jó nagy stop távolsággal, most úgy érzem talán túl korai volt. (hétfőig döntenem kell lezárom-e minimális pluszban, vagy hagyom esetleg nagy mínuszig menni a stopomat). De akkor benthagyjam e a szintek áttörésére beadott megbízásaimat (DOW 11300 , CAC 4470, vagy azt is töröljem?). Rövidtávon put/call alapján valószínű egy erőteljesebb fel.
USD/JPY short folytatást várom, csalni akartam, rohadtúl beszűkült, na mondom kitörés le, tetején nyitni, szűk stop. Hát lett kitörés fel, stop lenyúlva, pénteken visszaesett stop alá, alá vágott a korábbi sáv közepéig, majd zárt a sávtetőn. qrvára nem tudom merre tovább, ki is vettem a letörésre betett megrendelést, de azért itt azt hiszem visszateszem, ezt vasárnap estig ki kell ötölni.
BUX hati ez a legsz@rabb. Az automatám kifejezetten rosszul műkszik nagy volatilitásnál. Csütörtökön jelzett longra, pénteken még kivártam, jól tettem, de most döntenem kell, hogy követem-e, vagy átnyergelek egy még ritkábban jelző automatámra, de ez a menetközbeni lóváltás általában ritkán jön be. Hétvégén ezt is meg kell álmodnom.
Hamarosan beteszek egy érdekes gráfot, ha átmegyek egy másik gépre.
Üdv, és sok pénzt.
2008. február 14., csütörtök
Hideg napok jonnek, szerintem
Van meg hatra 1 mol jelentes, de nem varok tole semmit max mol gap up majd szerteszet adjak. 25499-en adtam hatit nagyon keveset, 25150 alatt adok meg 25k alatt es igy tovabb. Orason szerintem van 0812-ben 1 fej-vall 25200-as nyak vonallal. 25600 felett csukom a mar meglevo shortot ha lefele indulunk stopot rogton teszem 0-ba, lefele celar nincs, meg nem kezdtunk el esni igazan.
Mai talalos kerdes: Na milyen gyertya formacio az ott a bux charton? (a helyes megfejtok kozott 1 vallveregetest sorsolok ki :)
elfáradtam..
kivárás keddig még megint meglehet a 4+4-es
ha a nap végén ismét fordulnak újra dobom...
az élet egy rothadt dobos torta...
a tőke 2/3- már forintban... mol vétel fordulás után szintén kosárba..
evvan
2008. február 13., szerda
DJIA
Nem csodálkozom rajta.
Az én meglátásom szerint, ék az ékben mozog DJIA öt éves charton.
Biztos vagyok benne, hogy az index a vörös vonalakkal jelzett ék alját meg fogja látogatni, mivel bőven átesett az ékfelező citromsárga vonalon. Ennek visszatesztje folyik most szvsz 12800-ig, felezőig, vagy max talán 13200-ig a letörő ék tetejéig.
Meglátásom szerint a vörös ék és az okkersárga ék találkozási pontja kb 11k körül van. Ez ott atombiztos vételi pont SWINGRE. Nagyon csúnya balesetnek kéne bekövetkezni ahhoz, hogy azt gyertyatesttel leessük. Elsőre rögtön. Ha leessük, akkor a lila vonal vízválasztó mindenre. Ott egy széles range zónába esne vissza az index, annak az alja nagyon mélyen van. És ott bizony akkor nagy valószínűséggel rangealj lenne belőle.
LILA VONAL ALATT MINDEN LONG POZÍCIÓT SZIGORÚAN DOBNI!!!
2008. február 12., kedd
a bika szétrúgta a karám oldalát
dollár kuka, eur tartás - holnap elköltésre vár, huf elköltve. Na mégis mire??? Stop nincs!
Meglátjuk. A pénz az pénz mindenkinek. A piac folyamatosan változik.
Buffet a hős
Ettől a tőzsde szárnyalásba kezdett.
Csak azt nem értem, miért.
kérdésre válaszolva
Régebbről mondom, hogy kivárás... ez nálam azt is jelenti, hogy tudok akár hónapokat is ülni a pénzen és nem trédelek. Talán érzitek Ti is, hogy ez olyan mint a szerpentinen való autókázás, feljuthatunk a csúcsra ( ha kitartóan keressük a megfelelő utat, vissza is gurulhatunk, ha nincs elég kraft az autóban és egy rossz mozdulattal nagyon összetörhetjük magunkat.
Keresni persze lehet, a kérdés az, hogy mennyit és milyen áron.
Továbba is tartom azon állításom, hogy nagybevásárlásra készülök, de még nincs itt az idő- úgy érzem.
Az ótépét tegnap elvitték, hát legyen.
Van még pár figyelőlistás papír. Ilyen a telekom is. Belülről nem túl bizalomgerjesztő hangok hallatszanak. A mobil üzletág a főnök, mindenki más mehet panaszkodni. A vezetékesek szenvednek a vonalvesztés miatt. A létszámleépítések nm mindig ésszerűen történnek.
pl: egy pesti főnök mit tudja, hogy egy szegedi csapat mit is csinál , milyen kvalitású emberek dolgoznak ott - előfordul, hogy csak fényképről tudják a dolgozók, hogy ki a közvetlen "nagyfőnök".
A költségeket viszont eég rendesen veszik vissza.
Összességében azt látom, hogy kell még egy félév ( sacc per kb), hogy a jelentősebb ki-be-át szervezéseken átessenek és a költségeket is le tudják dolgozni.
Emellett az ukrán privi sokkal izgalmasabb lehet...
Jelenleg ha itt lent meg tudna maradni egy kis betonozásra és ez egy kedvezőtlen nemzetközi hangulatban is meg tudná tartani, akkor érdemesnek találnám a beszállóra. Egyelőre rulett, hogy merre megy. Vártam, hogy a 760 körüli szinteket tartósabban megnézi, de nem tette.
Másik figyelőlistás papírom tegnap elvérzett - AAA.
Az árazás rendben volt, feleződés is, gyors visszapattanás is, a cég működését is látom ( kívül-belül), tudom a szolgáltatási palettát, szinvonalat, erényüket és azt is, hogy a marzs sem olyan kicsi , ugyanakkor humán oldalról eléggé gyengék, már-már bicebócákat alkalmaznak, akiken múlik a jó jövedelmezőség. Az erős terjeyzkedés találkozott egy gazdasági lanyhulással, az autó vásárlásra ritkábban és kevesebbet költenek az emberek, a pénzük pedig benne áll az autókban, ami az egyik legrosszabb befektetés ( álló , amortizálódó autó...brrrrr)
Feltételes orderekhez szükséges szitek elő voltak készítve, de nyomtak egy pw-t, így most egyelőre kuka.
Egy aprócska kérdés: a MOL nem követi-e az OTP garanciás példáját?? - ez is nagyon érdekel....
2008. február 11., hétfő
nem is tudom
Egy gyenge támasz és onnan vissza, de a pénteki napja sem valami szép és azután jön a
hír, hogy majd a csányi megmondja...
hírre adni kell - axióma. Miután nem volt, ezzel axióma teljesítve az a 0db-ot mind eladtam.
Lehet, hogy elesek most egy kis pénztől , na és , majd lesz másik lehetőség.
A nemzetközi hangulat eléggé szar, a bankpapírok 80%-a külföldiek kezében volt/van.
Szerintem kisbüfik nem tudják megtartani az árfolyamot a külföldiek nélkül, tehát bármennyire is csábító egyelőre nem.
OTP
SZIGORÚAN PRIVÁT VÉLEMÉNY, ÉSZREVÉTEL.
2008. február 10., vasárnap
Papa, hogy megy be....
Ezt szem előtt tartva, feltétlenül szót kell ejteni még valamiről , mert egy rövidke időszelettel még a stop loss meghatározását is megelőzi, ill. bizonyos fokig determinálja a stop losstól függetlenül is előforduló veszteségeket. Szándékosan előforduló veszteséget írtam, mert veszteség nélküli kereskedés egyszerűen nem létezik. Nincs. Punktum. Szabályosan és körültekintően elvégzett trédek esetén is lesz veszteség, forgács, hulladék, reszli, mint minden iparágban. Mert ez is egy iparosmunka, nem koszos, meg zajos, de iparosmunka. Az iparosok pedig kevésbé a megérzéseikre, mint a szorgos és aprólékos előkészítő munkájukra alapoznak, gondolkoznak, terveznek, nyilvántartanak és legutoljára szigorúan végrehajtják a terv szerinti műveleteket. Érdeklődve olvasom fórumoldalakon a megérzésekre indított trédeket, amit bármilyen vajákos ember megírigyelne, viszont a legtöbbször az a nóta vége, hogy minden valahogyan fordítva történik, mintha a négy-negyedben a 2-4 helyett pont 1-3-at ütnénk, aztán fordítunk a dolgon, de a dolog is fordul. Piszok Murphy...
Tehát adódik a kérdés, hogy ...papa, hogy megy be... a tréder a piac nagy oroszlánbarlangjába?
A válasz egyik fontos eleme mindenki számára itt van, ennek a blognak a legtetején látható és olvasható, csak nem annyira látványos és érdekes, mint az, hogy melyik instrumentumban hol van a belépő, a stopszint, ill. mi történt adott poziciókkal. Nosza, gyorsan ugorgyunk bele-fele, ez nekünk is menni fog, lemásoljuk oszt jónapot.
Mert mi van odaírva, ami sokáig nekem is elkerülte a figyelmemet? Mi is?
Hogy 28 egyenlő részre, vagyis egységekre van osztva a tőke. A másik lényeges, hogy szinte mindig vannak szabad egységek, soha nincs a tőke teljes összege egyidőben, pláne egy instrumentumban a piac nagy oroszlánbarlangjában. A diverzifikáció, amit elegánsan zsolozsmázik mindenki, nem csak az instrumentumok között létezik, hanem az adott instrumentumban elhelyezett és maximálisan elhelyezhető pénz mennyiségben is létezik. És ezek a mennyiségek szigorúan megkötik az iparosember kezét, tehát ha éjjel vagy netán nappal bármilyen kedvező látomása is támad, ezektől az egységektől soha de soha nem tér el, mert ezek mértékegységek, mondhatjuk úgy is, hogy a terv sarokszámai. Egy tervet pedig nem célszerű a megvalósítás fázisában bizergálni, áthágni, mert a fejünkre szakadhat a mennyezet. Ami a szabad egységeket illeti, ezek két dologra hivatottak. Egyrészt az oroszlánbarlangban az oroszlán orra előtt szambázó tőkénkkel ellentétben, biztonságban vannak, másrészt egy adódó nagyszerű vérengzést követően azonnali és haladéktalan beszállást tesznek lehetővé, természetesen bizonyos egyéb feltételek együttállása esetén. A kapzsiság és az alkalmak soha vissza nem térésétől való rettegés okozza, hogy tőkénket, szorgos munkaeszközünket egyszerűen túlterheljük, az egészet egyidőben munkába zavarjuk és igen csodálkozunk, amikor megtörve és lesoványodva tér vissza hozzánk. A tőkeáttét csak fokozhatja szenvedéseit. Ezt kell megérteni és szigorúan részekre bontani a tőkénket, a jó az benne, hogy tűrőképességünktől függően lehet kissebb vagy nagyobb részekre szabni, (nem feltétlenül 28 részre, én pl. most 16 egységet használok) de muszáj megtenni. Ezen egységek küldhetők munkába, sorban, egymás után, mint katonák a frontvonalban, és aztán védhetőek a stop lossal, de azonnal. Ha az első katona sikeresen vette az akadályt, longtól vagy shorttól függően védem a sejhaját vagy a fejét, azaz longot alulról, shortot felülről kell védeni és bizonyos távolságról követni, igazítani, és mehet utánna a következő. Rv-ben shortot tilos magára hagyni, nap végén amúgy is zárni kell, határidőnél nem kell ugyan a gép előtt rostokolni, de szintén tilos stop nélkül hagyni poziciót, azzal a különbséggel, hogy a short itt tartható napon túl is.
Hogy mi legyen, ha kiütött a stop? Lesz egy viszonylag kis veszteségünk, meg egy szabad egységünk. Szeretgessük meg kis egységünket, pótoljuk ki az erre tartott készletünkből, pihentessük kicsinykét és majd lesz egy lehetőség, hogy ismételten munkába küldjük. Csak adjunk magunknak némi időt annak fölfedezésére.
Tehát mégegyszer; Mielőtt még a stop loss szint meghatározásán morfondíroznánk, feltétlenül el kell dönteni a tőke felosztásának arányait, az egységek darabszámát, ergo nagyságát, és azon menetközben soha de soha nem szabad változtatni. Ez egy valódi kereskedési startégia első számú alappillére. Egyenlőre ezt próbálja minden érintett első körben megérteni és megtenni. Akkor már nagyon nagy baj, totális katasztrófa egyszerűen nem lehetséges.
2008. február 9., szombat
stop loss
Elöljáróban annyit mondanék, hogy ezen írás elolvasása után nem fogsz rögtön jobban stopolni, de ha elgondolkozol azt itt leírtakon az mindenképpen hasznos lesz. Mire jó a stop? Hogy minimalizáljuk a veszteséget vágjátok rá sokan nagyon helyesen, de miért is van erre szükség? Ez már egy fogósabb kérdés erre már kevesebben tudják a választ ezért járjuk kicsit körbe. A tőzsdén 2 fajta döntés létezik jó és rossz, a jó hozza a pénzt a rossz viszi, persze, hogy mindenki a jó döntéseket szereti. Ha úgy gondolod, hogy a tőzsdén gyorsan fogsz meggazdagodni akkor rossz hírem van gyorsan csak tönkre menni lehet, elcsépelt, de így van. A sikerekhez hosszú út vezet és itt van a kutya elásva: sokáig kell a piacon maradni ahhoz, hogy tapasztalatokat és pénzt szerezzünk. Ebben segít a stop mivel így minimalizálhatjuk a rossz döntések hatását és persze maximalizálhatjuk a jó döntéseket.
Had kezdjem a legelső ügyletemmel a piacon, mert a sajátjára mindenki emlékszik. Alig vártam, hogy a számlámon megjelenjen a pénz, keddi nap volt az OTP szépen emelkedett nyitás óta bele is vettem és stopot is elhelyeztem a napi minimum alatt kicsivel amint teljesült a vételem zuhanni kezdett a papír – ismerős ugye?- 20 perc alatt elérte a stop szintem, kivágott majd abban a pillanatban újra felfelé indult – ez is ismerős ugye?- Majd a nap végeztére 2-3% pluszban napi maximumon zárt, persze egyedül én adtam oda a papírjaimat napi minimumon. Keserű első tapasztalat volt, de mai fejjel már tudom a rossz beszálló és a rossz stop szint okozta a problémát. Ezek után sikeresebb ügyleteim voltak egész szépen kerestem hol volt stop hol nem. Ha volt is sokszor tologattam lefelé, de sosem kerültem el a végzetem csak a bukót növeltem vele. Aztán jött a kijózanító pofon, jó vastag ricsi pozit tartottam 50k-ról 38k-ig - na nem shortot :) - vitte az egész évi nyerőt és még mínuszba is kerültem a kezdőtőkére, ez is megérne 1 külön bejegyzést talán majd egyszer leírom. Nekem erre volt szükségem, hogy elkezdjek tanulni és a stopot komolyan használni. Neked mibe fog kerülni?
Mostantól longról beszélek de shortra is ugyan úgy igaz. Egy papír megvételénél a legutolsó dolognak kell lennie az ajánlat bevitelének a rendszerbe. Hogy mi van előtte? A kockázat elemzés! El kell dönteni mekkora mennyiséget akarunk/tudunk venni, hol a legközelebbi támasz,hol a legközelebbi ellenállás és, hogy mit kockáztatunk. Az ellenállás/támasz keresése chart alapján történik ez elég intuitív és ehhez kell tapasztalat. Az ellenállás arra kell, hogy meg tudjuk határozni az első lehetséges kiszállási szintünket. A támasz pedig a stop szinthez szükséges. Így megkaphatjuk az „esélyeket” ha 100Ft-ra van a támasz és 50Ft-ra az ellenállás ez 2:1-hez arányt eredményez ami rossz, törekedjünk a minél jobb arányra. Tegyük fel, hogy van 1:3-hoz arányunk így már megéri, hogy belevágjunk az üzletbe. Most meg kell tudni határozni mennyi papírt akarunk venni, ehhez az kell, hogy tudjuk mennyit vagyunk hajlandóak veszíteni 1 ügyleten ez nekem általában a kezdőtőke 2%-a. Tegyük fel, hogy ez az összeg
Nézzük most a pozitív esetet ha felfelé indul az árfolyam és eléri az első ellenállást amivel meghatároztuk az esélyeinket itt dönthetünk 2 féleképpen vagy eladjuk rögtön vagy meghatározzuk hogy a nyerő hány %-át vagyunk hajlandóak visszaadni remélve, hogy áttöri az ellenállást. Én általában az eddigi nyerő 50%-át kockáztatom ergo oda húzom feljebb a stopot ha az emelkedés folytatására spekulálok vagy az éppen áttört ellenállás alá. Persze lehet lélektani stopot is használni, de ehhez óriási önfegyelem és a piac egész napos figyelés szükséges.
Illikvid papíroknál más a helyzet itt nem igazán lehet klasszikus módon stopolni itt egyedül a pozi méret alacsony szinten tartásával korlátozhatjuk a veszteséget. Én a következőképpen játszom: 1 blue papírt tőkére max 50%-ig veszek, más likvid papírt max 30%-ig (FOTEX, PPLAST,RABA, FHB… stb) és vannak a speki papírok max 10%-ig (HUMET, PHYL...). Ha nagyon volatilis a piac akkor szintén célszerű csökkenteni a pozik méretét.
Sajnos a stop sem véd meg mindentől, óriási nyitó gapek lehetnek amik egyben átugorják a szintünket, de ez ellen nem lehet védekezni ez a játék része.
Persze az elején nem lehet mindig tökéletesen meghatározni a stop szintet és úgy érzi az ember, hogy csak szívatja magát és nagyon sok múlik a trend korai felismerésén is, de engedelmetekkel kijelenthetem, hogy a stop használat hosszútávon egy nyerő stratégia nélkülözhetetlen része.
2008. február 8., péntek
Eddig tartott
Holnap majd az izlandi fizetőeszköz erősödése és a bal kezem kisujjának időszakos furcsa viselkedése (sokat gépelek , néha hasogat) miatt fog esni.
Nonszensz.
2008. február 7., csütörtök
túlzás nélkül...
Ahogy én látom: a subprime megspékelve a recesszióval nem lett elég a nagy puffanáshoz. Megvették.
Érdekes, hogy miközben a FED nyugtat az egyes tagok pánikot keltenek : arra az asztalra szarnának ahonan esznek??? ennek mi értelme van.
Nem ismerjük a valódi okot- kicsik vagyunk ehhez.
Egy fontos tényező: az amerikai nép fizikai megvédése elbukott ( afganisztán és irán) az amcsik szemében ez két kis csóró nemzet olyan mintha én a pincében lévő csótányt nézném, ott lent valahol....
majd mi megmutatjauk - és nem sikerült.
Ez eléggé rossz pont a bush érának....
Másrészről azt tapasztalják, hogy bár nem keresnek sokkal többet, de sokkal több mindent meg tudtak venni, majd jött a hitelátárazás és kaptak egy pofont. Érdemes megnézni a preferált keleti parti nagyobb városok agglomerációjának elővárosi ( kertvárosi) részsét megnézni... ha valaki arra jár feltétlen béreljen egy autót és kocsikázzon kii arra. Az élményről kéretik itt beszámolni ( hitelesség kedvéért kérem)....
nem mellékes mindemellett, hogy akinek van megtakarítása ( elég sokan vannak !!!) azoknak a virtuális vagyona legalább 40%-ban részvényekben van. A többség nem az az ideges fajta aki naponta nézi az árfolyamot, klasszikus kosztó nézet, ha bíznak egy cégben negyedévről negyedévre vesznek a papírjaiból!!!! és csak gyűjtik és gyűjtik és gyűjtik...
az enron összeomlás ezért is volt annyira fájdalmas...
Választás éve van, ha kiderül, hogy a bush éra nem tudja a felhalmozott vagyonuk biztonságát sem garantálni, akkor mccain-nek reszeltek és az egész pereputtyot a zsíros kis megélhetési forrásaikkal együtt kihajigálják a fehér házból, meg a több ezer!!!! háttérintézményből.
Ennek az erőnek feszül neki a sok ezermrd USD tartalékot felhalmozott országok "bevásárlási" kényszere, akik többsége utálja a bush-t meg a kis csapatát, ezért megy a passzír rendesen.
"ott van a fejekben a félelem: megveszünk benneteket kilóra!!!!"
A világ irányítása feletti hatalomátvétel , vagy az irányításba aktívabban beleszólni akaró, az elmúlt 20 évebn megizmosodott államok képviselői követelik magukhoz a hatalmat.
Nem volt elég a sok-sok figyelmeztetés az ensz-ben, a biztonsági tanácsban , a kereskedelmi szabályok elleni tiltakozásban, most alattomosan belülről fúrják a nagy várat.
szerintem egyre nagyobb sikerrel....
talán nem véletlen, hogy a szinte a semmiből jövő "obama" ( csak halkan....vs "osama") ekkora skert ért el... mégis kinek az érdeke lehet egy újabb báb felállítása???
Na jó ne menjünk bele ...
ezeket csak úgy lehet megérteni, ha az ember járt már a keleti parton a nyugati parton újmexikóban, látta dolgozni az ázsiai kisembert építeni a nagy felhőkarcolót és látta kisimult arccal sétálni az arab "munkást". Talán összeáll a globalizmus erőviszonyainak iránya...
Hát röviden ennyit a nagy dlph monológhoz.
Dropnak tisztelettel (avagy a globalizmus csodái)
Mit jelent ez a fogalom, kik használják, mire és milyen céllal? A matematika egyik ága kifejezetten a komplex rendszerekről, azok összefüggéseiről szól, szinte a komplexitás anatómiája. Ha fogom a kis fejemet, és minden egyes tényező között, amit a világban látok (LÁTOK, NEM PEDIG CSAK MONDJÁK), megpróbálok összefüggéseket keresni, és találok is (ok-okozat..egyszerű ez), és elmondom, hogy ez meg az ettől és attól függ , megkapom szépen, hogy ez is csak egy összeesküvés elmélet. Kik mondják ezt? "Azok", akik annak az erőfeszítésnek a feltétlen szolgái, mely azt a célt tűzte ki , hogy mindenre a világban, mely a plepsz fejében fogant, és összefüggéseket keres és talál a világ dolgai közt, negálja, kisebbítse, a dolgok mögé látás törekvését magát egy megszégyenítő, pejoratív hangsúllyal lássa el, adjon neki egy ízt....áhh.. ez is csak egy összeesküvés elmélet....
Érted? Az a cél, hogy ne gondolkodj. De ez a cél egyetemes cél. Az elmúlt 40-50 évben szinte tombol. A "fogyasztói" világban az oktatási intézmények színvonala meredeken zuhan. Az amerikai "oktatási modell" szakbarbárokat nevel, a szakmájához talán ért - ahhoz is egyre kevésbé - aztán elvágták. Az orránál tovább semmit. Leonardo idejében a reneszánsz ember képest volt 10-15 dologhoz is egyenként JOBBAN érteni, mint ma egy ember ahhoz a pici egy dologhoz, máshoz se. Ez az amerikai oktatási modell tombol a "fejlett nyugaton" is. Hazánkban is.
Azt mondom Neked : a politika = szinház. Te vagy a néző. Sőt.. még azt is eljátsszák Neked, hogy beleszólhatsz. Semmi nem igaz belőle. Nem igaz, ha ide szavazol ez lesz, ha oda , akkor meg az. Nem igaz az egész úgy ahogy van. A politikusok, usa elnöke, az összes szenátor, és a többi egy garmadában, semmi más, mint ennek a nagyon alaposan kitervelt műsornak a szereplője. A te szórakoztatásodra vagy bosszantásodra, a lényeg, hogy a figyelmedet oda terelje, és ott tartsa.
Azt mondom neked : létrehoztak egy új világrendet , melyről Aldous Huxley, David C Korten, Ray Bradbury vagy James Orwell már a múlt században is sokat írt.
Ennek az új világrendnek a szerkezete egy puzzle játékhoz hasonlít. Amíg minden egyes apró részletét nem érted meg, nem látod az egészet, ha pár mozaik hiányzik, már csak egy kusza zagyvaságot látsz, pedig a legtöbb részlet ismert számodra, de mégsem áll össze a kép. Nem véletlenül. Ez egy roppant nagy gondossággal megkoncípionált játék. A játék lényege : a hatalom megtartása, fenntartása és a kontroll. A megszerzése már évszázadokkal ezelőtt megtörtént, sőt.. évezredekkel ezelőtt.. megtartani, és fenntartani egy szűk kis csoport feltétlen uralmát szinte az egész bolygó lakosságára. Ki így, ki úgy, de ebben a színházban a pleplsz oldalon egy szereplő. Cél : a totális kontroll kiépítése milliárdok felett. Ennek a megvalósítási fázisában vagyunk épp, annak is eléggé még az elején. Az információ hatalom. Az új világrend totális kontrolljának egyetlen legfontosabb eszköze az információ. Nem kellenek fegyverek. Megy ez a nélkül is. Elég a pénz, mint olyan, amit nélkülözhetetlenné tettek, a pénzkibocsájtás monopóliuma egy szűk réteg kiváltsága, az egyes fizetőeszközök elinflálása pedig átfogó soha meg nem szűnő cél és soha ki nem mondott cél. A rabszolgatartás új formája készül, zombik, robotgépek, élőhalott emberek milliárdjai fognak 500 év múlva áldozni az új isten oltárán : PÉNZ. Ehhez közük sosem lesz, a működését, keletkezését, bevonását, a pénz feletti kontroll fogalmát hírből sem hallják, egy tökéletesen elszórakoztatott rabszolga embertömeg, a napi prompt vágyainak élve és azokat kiélve, evés, ivás, kefélés, kész.... nincs tovább, a tévé előtt pedig elalszom. Ha már az asszonyt szarrá vertem. Legális kábítószerek: alkohol, könnyű drogok, aztán majd a nehezebbek, és a gyógyszerek, melyek zöme kábítószer a pszichiátria , a gyógyszergyárak, az adóhivatalok, a rendőrség, a titkosszolgálatok, minden, minden.....minden.
Egy a cél : TOTÁLIS KONTROLL.
Ebbe csöppentél bele hirtelen kedves Drop. És kutatod, a tőzsde mi, a világgazdaság mi, mi mitől függ, vagy sem. Állítod, előre emberek publikálják és megmondják, totális világgazdasági csőd, összeomlás lesz. Vagy lehet.Nem lesz. Ha a hetvenes évekbeli fekete hétfőn van átfogó elektronikus szupegyors kereskedés, már az is elmarad.
Azt mondom Neked : tudod mitől függ, hogy megállítsam most örökre a dollár gyengülését? Én egyedül? Csak azon, hogy a most is aktív kereskedőprogramomban bizonyos regisztereken a megfelelő byte-ok legyenek. Mi köze ennek bármihez? Pénzhez? Akármihez? Csak byte-ok kellenek. Ne X dollár legyen a számlámon, hanem X az x-ediken és az is még az ikszediken mennyiségű dollár. De az nem dollár. Azok csak számok. De még az sem,. Semmi. Byte-ok.
Azt mondom neked : a hatalom másik legfontosabb célja a stabilitás fenntartása. Vagy regionális instabilitás kirobbantása. Ahogy az éppen az érdekük. De összességében a világban rendnek kell lenni, mert az erővonalak kialakultak, a célok adottak , a résztvevők adottak, nincs szükség felfordulásra. Az informatikát uralják, a bankok csak egy következmény, mellékes tényező, a pénzt ők csinálják, amennyi nekik tetszik (byte-ok), az értékét mindennek ők határozzák meg, ahogy az éppen jó nekik. Ha kell beavatkoznak, egy adott intervallumban elmozognak a dolgok, de sosem érnek el olyan szintet, mely számukra kedvezőtlen.
Globalizmus = koncentrált világuralom. Ebbe csöppentél kedves Drop. Nem lesz gazdasági világválság, nem lesz USA összeomlás, lesz pánik, lesznek elfeleződések, és lesz akit már ezek is tönkre tesznek, de nem lesz összeomlás, minden eszköz immáron a kezükben van ahhoz, hogy ezt megakadályozzák. És meg is fogják. Egy pénzügyi összeomlás a globalizmus végét jelentené. Az a virtuális és tökfelesleges valami, amit pénznek hívnak, az egyetlen eszköz a kezükben, mely EBBEN a rendben, a hatalmuk örökös fenntartását eredményezi. Ez a rend nem borulhat be.
A világ leggazdagabb dinasztiái : akikről hallottál valaha is, felejtsd el. Színház ez is. A kis Gates elmehet kapálni. Norvég királyi család, Angol királyi család, (FED-ben 60 % tulajdonos), nem sorolom, minek. És a zömét én sem ismerem. Honnan is tudnám?
Tudod mi az a hatalom? Kontroll a HIT felett. Ha te azt hiszed,hogy nekem hatalmam van, az már elég. Ettől már van. A világ népessége elfogadja cserébe bármiért azt a papírdarabot (pénz). Mert HISZ abban, hogy azt egy másik valaki is elfogadja tőle. Te elhiszed, hogy az Usa elnökét megválasztják. Elhiszed , hogy demokrácia van. És van. ettől. Hogy azt hiszed.
Látszatvilág. Nem érdekes mi van. Az érdekes, ki mit HISZ , hogy mi van.
A tőzsde segít jellemünk formálásában, és a tisztánlátásban. De annyira sok a pelyva, hogy az a kevés, ami a lényeg, nem látszódik. Csak a sok zavaró tényező. A sok hír. Infó. Szöszenet, rezzenet. Semmi közük a valósághoz.
Azt mondom neked : ez is csak egy összeesküvés elmélet. Ne törődj vele.
2008. február 6., szerda
Pénzügyi katasztrófa?
A vázolt kép eléggé pesszimistára sikerült. De ha csak egy része válik valóra, akkor is óriási esések elé nézünk.
Egy mondatot kiemelve a "12 lépés a pénzügyi katasztrófához" írásából: a pénzügyi rendszer összveszteségei az 1000 milliárd dollárt is elérhetik. Most kb. 90 mrd-nél tartunk...
Szóval OTP 7000-ért "olcsó"?
2008. február 5., kedd
gondoltam hasznos lehet
Csak 1 mondatert irtam ezt az egesz bejegyzest amit gondolom mar minden kezdo hallott, olvasott, de nem art az ilyet ismetelgetni:
"Addig ne tradelj amig nem tudsz stop szintet meghatarozni!"
Dow naposon
OTP
Ma OTI-ban meglehet a SWING vételi pont!!!!
2008. február 4., hétfő
na ez szép lesz...
de ez nem gyenge...
http://money.cnn.com/2008/02/04/news/economy/bc.bush.budget.ap/index.htm?postversion=2008020410
ki a franc fogja mindezt finanszírozni? milyen feltételekkel???
brrrrrutális számok , brutális helyzet... jól odavágtak a nemzetnek....
nem ám kigazdálkodjuk az adócsökkentést, nem adunk egy kis extra payment-et hitelből,
nesze paraszt.
Az a baj, hogy egyre nagyobb az USA finanszírozási igénye és ez azt hiszem méginkább növeli a pénzvilágban jelen lévő feszültséget.
Ebből még nagy baj lesz, nagyon nagy.
Jelen helyzet szerint fájdalmas de hathatósabb megoldás lenne egy kis adó emelés-kiadás csökkentés mint az, hogy osztunk egy kis pénzt.
paff a bűvös sárkány
Csodálkozni kár rajta.
Ugyanolyan természetes mint a 2 db-os kötések, manipulatív de legális.
Egy szempontból emelném ki a mai nap végét.
Technika ide vagy oda megmutatta, hogy bármi történhet bármelyik papírral negyed óra leforgása alatt.
felszaladtunk a hegyre
Véleményem szerint van esély egy visszafogottabb emelkedésre 1 hetes távon nézve.
Nagy pozikat nem építenék, esetleg az íze kedvéért visszatesztben egy kis mol-t és fhb-t
Az ótépére én még nem tennék. Technika ide -oda, az most szrerintem nem számít ...
hogy lehet egy olyan papírtól emelkedést várni, amelyiknek a nevét - mint tuti befutó- már a taxis is tudja...a sok mohó embernek ki kell ábárndulnia ebből a papírból.
Nagy pakkokat hajigáltak el, nyilván nem kisbüfik, ahhoz, hogy visszavegyék a jelen likviditását tartó shareholders-nek kell eldobálnia valahol 6200-6400 között.. szerintem...
Másrészt köszönöm a hosszú otp csártokat, amelyek kapcsán meg kell emlékezni arról, hogy ez egy 100ft-os papír.. van még hová esnie....
nem tiszta a garancia helyzete az összeg a felhasználás módja, a szerb-ukrán-orosz akvizíciók sikere, de a csomagolás az szép.
egyéb:
továbbra is hangsúlyozom, hogy egyes cégvezetők már érzik alssulás jeleit...sok jóra nem, de "sóra ( NaCl) " lehet számítani....
2008. február 3., vasárnap
A hosszútávú befektetőknek
Az idézet , egy általam nagyrabecsült publikáló tollából:
Az 1929-es tőzsdekrach
1929. szeptember 3-ára azonban a piaci átlagárfolyamok már olyan magasba szöktek, hogy félővé vált, a végtelen növekedésnek egyszer vége szakad. 1928-tól egyre nagyobb méreteket öltött a piaci manipuláció, a lelkiismeretlen spekuláció, amelynek eredményeképp a részvényárak jóval reális értékük fölé kúsztak. Rengeteg, ún. közös befektetési ügylet zajlott le. Ennek lényege, hogy néhány kereskedő összeállt egy bizonyos részvény manipulálására. Rövid idő alatt felvásároltak egy nagy halom részvényt, további opciókat szereztek, hogy három vagy hat hónapon belül újabb részvényeket vehessenek a pillanatnyilag érvényes piaci áron. Kezdetben aztán egymással kezdtek el kereskedni, úgy, hogy egy kicsivel mindig nagyobb mennyiségben egy kicsivel mindig magasabb árakon bonyolították a tranzakciókat. A kívülállók számára úgy tűnt, a fokozódó aktivitás nagy dolgok kialakulását jelenti. Az igazán profik persze megpróbálták megnyerni a szakírókat és egyéb szakembereket is, valamint elérni, hogy az adott vállalatról egyre kedvezőbb hírek jelenjenek meg. Ehhez az akkori spekulációsnak nevezett légkör kedvezett, és így a legtöbb esetben az előre kitervelt akció sikerrel járt. A közönség ráharapott a papírra, és ekkor elkezdődött a “játék”. A közönség vásárolt, a spekuláns csoport eladott. Egyre több és több részvényt dobtak a piacra, amíg a vásárlók észbe nem kaptak. Addigra azonban a spekuláns csoport tagjai már megszedték magukat, a vásárlóknak meg a nyakukon maradtak a hirtelen elértéktelenedő részvények. A kívülálló mégis csak az egyre feljebb kúszó árakat látta, és kinevették azokat, akik óvatosságra intettek. Egy Roger Babson nevű pénzügyi tanácsadó 1929. szeptember 5-én egy munkaebéden ezt mondta: “Megismétlem, amit már egy vagy tán két éve mondogatok: előbb-utóbb fergeteges összeomlás lesz itt.” Amit mondott, beigazolódott. Még aznap(!) 2,7 %-ot esett az index, 379-ről 369-re. Evvel megrendült a piacon a bizalom. Ehhez persze az általános üzleti aktivitás csökkenése is hozzájárult, mindenesetre a szeptember elég hektikusnak bizonyult. Októberben aztán robbant a bomba: 23-án félelmetesen magas forgalom mellett a részvények zuhanórepülésbe kezdtek. Az index 326-ról 305 pontra esett vissza, ez 6,5%-os csökkenést jelentett. Másnap 299 pontig tovább süllyedt, ez az 1929. január 6-ai árszintnek felelt meg. De ez még csak bemelegítésnek volt tekinthető az október 28-án, a “Fekete Hétfőn” lezajló 12,82%-os csökkenéshez képest, az előző napi 298-ról 260 pontra. És a részvények szinte függőleges zuhanása nem állt meg, mert másnap, október 29-én újabb közel12 százalékos veszteséget kellett elviselni, az index 230 ponton zárta a napot. Ez két napra vetített 24%-os veszteség, ami annyit jelent, hogy akinek hétfő reggel 100 ezer dollárja volt, az szerda reggel úgy ébredt, hogy már csak 76 ezer dollárral számolhat. Aki pedig szeptember 5-én rendelkezett 100 ezer dollárral, az ezen az ominózus szerda reggelen abban a csöppet sem kellemes tudatban fogyaszthatta reggelijét, hogy mindössze 40 ezer dollárja maradt a százból – legalábbis az aznapi kereskedés kezdetéig. (Nyilván a konkrét részvények árfoyamai különböző mértékben csökkentek, de átlagban az indexnek megfelelően.) Az értéktőzsde összeomlását az ország történelmének legpusztítóbb gazdasági válsága követte. Az árak csökkenése nem állt meg. Az index 1930. október 8-án 200 pontig süllyedt, sőt a következő napi 4%-os esés egészen 192 pontig vetette vissza az DJIA-t. 200 pont alatt ezt megelőzően legutoljára 1928. március 28-án állt. A további megállíthatalannak tűnő részvényár csökkenések feneketlen mélységekbe taszították a részvényárakat, evvel együtt az indexet is. 1931. szeptember 28-ára a Dow Jones 104 pontig csökkent, sőt a rákövetkező napi 4,4%-os esés ledöntötte 100 pont alá (!), 99.8 ponton zárt. 100 pont alatt legutóljára 1924. július 25-én mozgott az index, akkor 99.6-on zárt. Ráadásul a mélypontot még mindig nem érte el. Ha ekkor volt még az USA-ban bárki is, aki a közeli-távoli jövőben bármilyen pozítiv kilátást vélt felfedezni – az is nagyott csalódott. Pedig száz pont alatti indexértéknél már érdemes lehet befektetni – gondolhatták néhányan, akik a hat évi mélyponton feltettek mondjuk újabb 100 ezer dollárt. “Eddig már vesztettem 200 ezret, most mindent kamatostul visszanyerek” – mondhatta ’31 őszén a kockázatot vállalni merő befektető – hogy 1932. július 8-án azt legyen kénytelen elkönyvelni, hogy vesztett megint újabb 50%-ot! Ugyanis 34 hónappal az 1929. szeptemberi csúcs után a Dow Jones már csak 41.22 pontot ért, ami közel 3 év alatt mintegy 90%-os csökkenést jelentett (!), nem beszélve arról, hogy ilyen alacsony értéken azt megelőzőleg utoljára 1907. november 27-én állt, amikor is az index értéke 40.69 pontot volt. Azt mondhatjuk tehát, hogy 1932. július 8-án 25 éves mélypontját érte el az index.
Az 1. táblázatban konkrét részvényárakkal is bemutatjuk az 1929-1932 közötti válság észvesztő eredményét, a tőzsdén szereplő minőségi részvények 90-95%-os vagy akár még nagyobb mértékű értékvestését.
1. táblázat Értékpapír Legmagasabb árfolyam 1929. szeptember 3-án Legalacsonyabb árfolyam 1929. november 13-án Legalacsonyabb árfolyam 1932-ben
AT&T 304- 197 1/4 - 70 1/4
General Electric 396- 168 1/8- 8 1/2
Betlehem Steel 104 3/8- 78 1/4- 7 1/4
Montgomery Ward 137 7/8 -49 1/4 -3 1/4
National Cash Register 1271/2 - 59 - 6 1/4
1933. január 7-éig kellett várni a befektetőknek, hogy az index újra elérje a 100 pontot. Így az fél év alatt megduplázódott, szép summára lehetett szert tennie annak, aki ekkor optimista volt.
1938. szeptember 1-jén, a második világháború kirobbanásakor az index 138.6 ponton állt. A háború végén, 1945. szeptember elején 174 ponton. A háború alatt 100-150 pont között mozgott, és ebből a sávból csak 1945-ben tudott kitörni. És igen! 1946. január 11-én sikerült ismét átlépni a 200-as küszöböt, 1930. október 15. óta először! Akkor éppen lefele vágtatott az index, most mindenki abban reménykedett, hogy az út csak felfele vezethet. Ám mégsem volt ilyen egyértelmű a helyzet, hiszen a 300 pontot is mindössze 1954. március 11-én sikerült abszolválni. Ekkor azonban ismét gyorsabb tempóba kapcsolt a tőzsdeindex. Kellemes óévbúcsúztató lehetett a befektetőknek 1954. december 29-e, ekkor lépte át a Dow Jones a bűvös 400 pontos határt is. Nos, hogy az 1927. december 12-én először elért 200 ponthoz képest végülis mennyi idő alatt sikerült a duplázás? Ó, hát mindössze 27 évet kellett rá várni. 27 évet! Most nézzük a DJIA-t abból az aspektusból, hogy mennyi időt kellett arra várni, hogy az 1929. szeptember 3-ai 381 pontos csúcsról komoly 19 pontot lépjen feljebb. Hát... 25 évet... 25 évet 20 pontért! Ez annyira durva, hogy inkább azt mondjuk, a ‘20-as évek végén az amerikai vállalatok részvényei jelentősen túl voltak értékelve.
Eddig az idézet. Akkor hajrá. Lehet befektetni. De csak ésszel.